App és funkcionalitás
Ha mindent felszereltünk, akkor elvileg kapásból menetkész a cucc, de azért jól fog jönni a 70mai alkalmazás a telefonra, mert ott lehet frankón állítgatni a dolgokat, magán a kamerán kissé szűk az opciók listája, noha a legfontosabbak azért megvannak. A telefonos alkalmazás viszont azért is jó, mert WiFi kapcsolaton át kommunikál a kamerával, tehát az adatátviteli sebesség a két kütyü között elég jó (20 MB/s), ami elég ahhoz, hogy akár a mobilunkra is gyorsan átrántsuk a fontos felvételeket. Plusz természetesen az sem árt, hogy tudjuk a funkciókat normálisan állítgatni. Ha pedig van 4G-s modulunk is, akkor a telefon esszenciális, mert ezzel tudjuk a távolból izélgetni a kamerát.
A beállítás flottul ment, a hardwire kitbe bepattant egy Yepp kártya, a kis LED pirosról zöldre váltott, amikor pedig gyújtást adtam, akkor a kamera is feléledt. Igen, ebből az következik, hogy a 4G modul folyamatosan kap tápot, a kamera szintén, de csak akkor rögzít, amikor szükség van rá. És ez nem csak akkor lehet, amikor az autó közlekedik, hanem akkor is, amikor parkol: ha valami történik (mozgást észlel a kamera, vagy lökést a giroszenzor), akkor nem csak bekapcsol rögzítésre az első-hátsó kamera, de az első oda is fordul, ahol a mozgás van. Ilyenkor amúgy pirosan világít az alsó rész felett egy karima, de ezt konkrétan senki sem szúrta ki az autón kívülről. A hátsó kamera viszont buta, ott hiába matat bárki a csomagtartónál, erre nem indul el a felvétel.
Viszont ha őrszem üzemmódban van a szerkezet, akkor szívja az akkut. Eléggé. Egy egészséges akku esetén egy éjszakát persze simán hoz, no meg az alkalmazásban is lehet állítani, hogy milyen akkufeszültségnél kapcsoljon ki a figyelés, alapból 12V a határ, de lehetünk szigorúbbak is. Amúgy érdemes, mert oké, hogy ha közlekedünk, akkor visszatölt, de a töltésvezérlős modernebb autóknál ez nem triviális, ha pedig gyakran alacsony az akkufeszültség, az bizony járhat azzal, hogy hamarább kell majd az autóban az akkut cserélni, márpedig ez nem olcsó. A házi megoldás, hogy ha az ember tudja, hogy most napokig nem ül kocsiba, akkor leválasztja a tápot, a profibbak beépítenek maguknak kapcsolót, a 70mai pedig kínál külső akkut is a szerkezethez, de az marha drága.
Az alkalmazásban lehet állítani az őrszem üzemmódot, a hangfelvételt, a felbontást (ha csak az első kamerát használjuk, akkor 4K60 a maximum, ha a hátsó is be van kötve, akkor elöl 4K30, hátul Full HD), lehet a videókódoláson kapcsolni, a vízjeleken állítani (sebesség, koordináta, 70mai logó), nyilván érdemes és kell is kalibrálni, hogy merre nézzen alapból a kamera, természetesen állítható, hogy mennyire legyen érzékeny mozgásra és ütközésre, valamint bekapcsolható, hogy csináljon time-lapse felvételt, amíg parkolunk. Van benne hangvezérlés, vissza is beszél magyarul (általában érthető, de néha elég furán fogalmaz), illetve van benne ADAS.
Hát az ADAS az tragédia. Ez ugyebár biztonsági, vezetés segítő rendszer kéne legyen, normál esetben magában az autóban van (sávtartó, ütközési figyelmeztetés, gyalogosra való figyelmeztetés), ha ilyen nincs a kocsiban, akkor a kamera próbálja meg pótolni. Az aktiválás előtt előbb mennünk kell 40 km/h-s sebességnél gyorsabban nagyjából egy-másfél kilométert, ennyi kell neki a kalibrációhoz, utána pedig pofázik. Például azt mondja, hogy “figyelem, első autó”, amiről fogalma nincs az embernek, hogy mit akar jelenteni, de itt azért szól, mert van előttünk autó, aminek talán neki fogunk menni, ha nem avatkozunk közbe. Mire felfogod, már beleálltál. Azt is mondja, hogy “ügyeljen a gyalogosokra”, de mire ez elhangzik (és nem ügyeltél), inkább az ablaktörlőt kapcsold, mert véres lett a szélvédőd. Szól a bringásoknál és a motorosoknál is (de valami elképesztő hülye szöveggel: "közlekedők figyelmébe"), az egyetlen, számomra tényleg néha hasznos komment akkor történik, amikor a dugóban állunk, az előttem levő autó elindul, én meg esetleg elbambulok, mert három másodperc múlva szól, hogy akár mehetnénk is. A sávtartás is elég esetleges, az éberségfigyelő meg annyit csinál, hogy két óránként karattyol, hogy álljunk meg pihenni.
A telefonos alkalmazásra lesz szükség akkor is, ha a távolból rá akarunk nézni a kocsira. Ha van 4G-s kit, akkor ahhoz kapcsolódunk a neten, az felkelti a kamerákat és nézhetjük élőben a környéket. Értesítést kapunk, ha parkolás közben megmozdul a kocsi, meg akkor is, ha “gyanús személyes” vannak a környéken, de ez mindenre riaszt, sima sétáló emberekre is bekapcsol. Meg lehet nézni az autó GPS lokációját, valamint rá lehet pillantani az akkumulátor feszültségi szintjére is a messzességből. És persze vissza tudjuk nézni felhőből a parkolás közben eltárolt felvételeket is. Viszont az egész hirtelen megborulhat, ha külföldre autózunk, ugyanis a hardwire kitben levő szoftverbe a gyártónak nem sikerült minden ország minden hálózati beállítását felprogramoznia (leginkább az APN hiányzik), vagyis csak úgy fog menni roaming esetén, ha az alkalmazásból direkt kézzel beállítja az ember, de hát ki tudja fejből, hogy Bulgáriában a Yettel roamingpartner hálózata melyik és milyen APN-t használ? Senki, szóval lehet gúglizni napestig.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!