-
Mobilarena
Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2025. június
Működéssel és/vagy beállítással kapcsolatos kérdéseknek nem itt van a helye! Erre a célra szolgáló topikok:
● Router gondok
● Otthoni hálózat és internet megosztás
● WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
Új hozzászólás Aktív témák
-
szabonagyur
félisten
Hello
Olvastam összefoglalóban is, hogy a 841N ugyanaz mint a 841ND csak antenna fix előbbin, árban meg van vagy 3e Ft köztük. Antenna nem cserélhetőség nem probléma nálam egyáltalán, a 841ND-t ismerem, ahova kellene elég is lenne. Kérdés akkor a 841N is elég lehet, elvben ugyanazok.
-
bennjoe
csendes tag
Köszi. Csak nem nagyon értek hozzá, és szeretek biztosra menni... Ezzel kapcsolatban még egy kérdés: csekkoltam wifi analyzerrel az 5 GHz-t, és nem látok semmit. Még a beosztást sem alul. Azt írja, "wifi channels" és fölötte hat pötty. És hiába vannak bepipálva a Settingsben az 5GHz-nél az "Available channels", a "Channel rating" csak 1-től 14-ig mutatja. Nem ismeri a tablet az 5 GHz-t? Kellene neki... (LG GPad 8.3 V500)
-
krisz777
csendes tag
válasz
Multibit #43189 üzenetére
Szia, köszi a választ! A gép valóban nem egy erőművész, de a 400 Mbit már azért nem olyan rossz, csak kicsit bosszantó, hogy jön az anyag 1000-rel és kb. semmi nem képes fogadni ezt az adatmennyiséget, tehát végülis felesleges. Megnéztem, az 5S valóban csak n szabvány.
Csak kíváncsiságból megnéztem az Air 2 hálózati dolgait is: Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac); dual channel (2.4GHz and 5GHz); HT80 with MIMO. -
krisz777
csendes tag
Köszönöm a választ! Nem veszem rossz néven, valóban tudatlan vagyok a témában!
De végül is mi a javaslatod a megoldásra? Az tény, hogy falak vannak. Több és vastagabb mint kellene, de végül is az emeleten el lehet helyezni a routert, ahonnan "csak" a plafon árnyékolja a vevő egységek felé a jelet. Onnan ez a router kb. 5-ből 4 csík a TV-felé, ami egy Samsung HU8500-as, ac szabványt is tud a leírása szerint és mégis 2,4 GHz-en kb. 17 Mbit volt, 5 GHz-en 22 Mbit volt a sebesség.Milyen router beállításokat javasolsz? Mire kellene figyelni? Mert ezzel a routerrel futnánk még egy kört, hátha a beállításokkal és áthelyezéssel jó eredményt tudunk elérni. Mi a legtöbb, amire számíthatunk?
Üdv
-
bennjoe
csendes tag
Ezek mind szimultán dualok, ugye? (2.4 GHz-t mindenképp meg kell hagynom, akkor is, ha pár cuccal 5-re költözök.) És akkor ezek szerint nekem kell az is, hogy sima régi "a"-n (és "n"-en is) menjen az 5 GHz (régi laptop, ill. új tablet miatt). Ahogy néztem, ezt nem minden ajánlott tudja. Vagy valamit rosszul értek? ac-s készülékem tudtommal nincs, úgyhogy az nem fontos.
-
válasz
bennjoe #43190 üzenetére
az 3945abg valóban tudja az 5 GHz sávot is, de fontos tudni, hogy nem az "n" szabványost, hanem a régebbi és sokkal lomhább "a" szabványost.
olcsóbb "n" szabványos dual band router; tl-wdr3600 vagy tl-wdr4300
asus csak 22 e ft környékén indul dual band kategóriában az rt-n56u képében, vagy attól felfelé.
ac képes ajánlott routerek olcsóbb kategóriában, de már 23 - 25 e ft kezdővel; archer c5 vagy rt-ac55u (drágábban c7 és felfelé, illeve rt-ac56u és felfelé)Pirostank; túl sokat nem szabadna, de ha problémás, akkor egy nem túl hosszú usb kábel beiktatásával megoldható az ideális hely megtalálása a stick számára.
-
válasz
krisz777 #43188 üzenetére
szia,
ne vedd rossz néven, de nagyrészt beállítási, nem hozzáértési és az alapján irreális elvárásból adódó problémákat látok, így pedig a "jobb" router sem feltétlenül lesz garantáltan biztos megoldás, arról nem is beszélve, hogy a wifi kapcsán gyakorlati próba nélkül csak hozzávetőleges tippeket lehet adni, hiszen nem ismertek pontosan a környezeti tényezők és minden ellenoldal, beállítás...stb., tehát hiába írjuk ide a létező legjobb wifi router típusát, az sem lesz garantáltan jó, csak estlegesen.
az alap, hogy a dual band router két sávon szór, ha mind a kettőre szükség van és emiatt mind a kettő engedélyezve is van - bár lehet azonos ssid a kettőnek, de az további problémákhoz vezethet -, a range extender pedig tovább bővíti ezeket, de erre van specifikus megoldás, amit az rt-ac56u tud; barangolási asszisztens (mind a két sávon a professzionális beállításokban található meg), aminek az a lényege, hogy engedi az ellenoldalt lecsatlakozni egy bizonyos jelerősség alatt és átcsatlakozni másik hálózatra, ezt még szépíteni is lehet úgy, hogy a range extender a router értékeit (ssid, titkosítás módja és paraméterei...stb.) viszi tovább teljesen azonosan így nem lesz problémás a több hálózat, viszont úgymond észrevétlenül fog ugrálni az ellenoldal az épp jobb kapcsolatot biztosító eszközre, legyen az aktuálisan a router vagy a range extender.
fontos tudni, hogy nem elég ezt a routernek tudni, az ellenoldal adott képessége is kell hozzá, tehát ha nem működik, mert az elenoldal nem képes rá, akkor nem a routert a hibás.
annyira nem kaki wifi szórásban, már ha megfelelően van beállítva és elhelyezve, de egyrészt a tv nem számít jó wifi ellenoldalnak, jobb esetben is csak n szabványos dual band, a 3d filmek átvitele így pedig irreális elvárás lehet, pláne a range extender beiktatásával, ami úgy még felezi is a sebességet!
a range extender a beépített kia antennái miatt sokkal nagyobb hibalehetőség, mint maga a router, ráadásul 5 GHz sávon csak 1*1:1 mimo - ami negatív kihatással van a sebességre és a kapcsolat minőségére is -, amíg a router minden sávon 2*2.2 mimo tudású, ilyen range extender passzolna hozzá jobban, abból is inkább egy jobb antennás képességekkel rendelkező.
az iphone 5s nem ac képes, ráadásul 2.4 GHz sávon nem 40 MHz képes, így azon kapcsolaton mérhetően 40 Mbps környékén vége van, 5 GHz sávon többet is tud, ha jók a beállítások a routeren. (40 MHz...stb.)
a kertig nem a távolság a problémás, hanem inkább a fal, de több infó kellene; milyen ellenoldali wifi modullal, melyik frekvencián, milyen beállításokkal...stb.
a fentiek alapján nem biztos, hogy a routert kell cserélni, pláne nem csak 2.4 GHz képesre, mert bár az a sáv nem annyira fogékony az akadályozó tényezőkre (fal...stb.), mint az 5 GHz, de cserébe nem is képes olyan gyorsa átvitelre azonos szabvány esetén sem, ráadásul a mobiltelefonok többsége szűk keresztmetszet marad a 2.4 GHz esetén csak 20 MHz tudás miatt. (alig van kivétel, még a két 6-os iphone sem az, konkrétan csak a note 4-et merem mondani, mert most olyan van nekem és az 2.4 GHz sávon 40 MHz, illetve összességében mimo képes.) -
bennjoe
csendes tag
Köszi. Igen, nagyjából minden csatorna tele van. Régebben automatikuson volt a router, úgy elviselhetetlen volt, fix 9-esen sokkal kevesebbet dob, de így is rendszeresen előfordul. Olvastam azt is tanácsként, hogy vigyük le a szélességet is fix 20 MHz-re. Talán ez is segített picit, de még mindig nem az igazi.
Viszont most jobban beleástam magam, és lehet, hogy a laptopom is látná az 5 GHz-t (Intel 3945abg, bár 2008-as a laptop...?). Úgyhogy azt hiszem, minden szabványon kéne az az 5 GHz...
Árban mondjuk max 20000, de minél olcsóbbnak örülnék.
-
Multibit
nagyúr
válasz
krisz777 #43188 üzenetére
Ha visszaolvasol, láthatod, sokszor le lett írva: csak vásárlás után, a gyakorlatban derül ki, hogy hogyan viselkedik az adott wifi-s eszköz! Nem lehet előre tuti tippet adni, mondván: "ez jó lesz neked"! A környezet (távolság, falak, ellenoldalak, beállítás, elhelyezés) erősen befolyásoló tényező.
AC routert és AC range extendert vettél. Van AC-s kliensed? Az iPhonod nem az. Gyanítom a TV sem! Milyen frekvencián üzemelt az iPhone, 2.4 GHz vagy 5 GHz? A tévé milyen frekvencián üzemel? Nagy bitrátás filmekhez inkább a kábel javasolt, bár megfelelő eszközökkel megfelelő beállítással wifi-n is megy.
Ha a PC-n vezetékkel csak 400 Mbit/s jött össze, az a számítógép gyenge hardvere miatt lehetett (CPU, RAM, HDD). Egy hálókártya manapság vagy 100 megabites, vagy gigás. A tied nyilván gigás.
Bár téged ez nem vigasztal, de nálam egy ugyanilyen routerrel és iPad Air 2-vel ilyen sebességek jönnek össze:Akár BD remuxok is nézhetők így. A router az egész lakásban jól szór (legrosszabb esetben 2 falon keresztül), mind N, mind AC wifi-vel.
-
krisz777
csendes tag
Sziasztok!
Egy ismerősöm beköttette a DIGI 1000-es netjét. Vett egy Asus AC56U routert és egy RP-AC52-es jelerősítőt. Ez utóbbira azért volt szükség, mert nagy a ház és a kertben is akart internetezni. Több probléma is adódott:
1. Azt nem tudtuk, hogy ha dual band a router, akkor két hálózat is megjelenik, a 2,4-es és az 5 GHz-es. Ha a repeater is be van kapcsolva, akkor négy hálózat jelenik meg az eszközökön. Ez egyszerűen kaotikus. Végülis mi alapján válasszam ki, hogy melyikre csatlakozzak?
2. A belső antennás router kaki volt térerőben. Egy jó nagy Samsung TV-n kellett volna 3D filmeknek menni, de esélytelen volt még úgy is, hogy a repeater mellé volt bedugva a konnektorba. A router mellett telefonon (iPhone 5S) a net sebessége kb. 40 Mbit volt. A TV-nél kb. 17 Mbit.
3. A kertben értékelhetetlen 2 Mbit-es net volt a háztól kb. 10 méterre.
Az egésznek úgy kellene kinézni, hogy van a router, ami ellát nettel egy TV-t megfelelő sávszélességen, mobil eszközöket (kb. 2 telefon és egy tábla) és egy PC-t vezetéken. Van egy külső vinyó, amit a routerbe dugva bárhonnan elér, streamelheti a TV-n is róla a filmeket.
Egyébként vezetékesen a PC-n 400 Mbit-ig ment fel a sebesség, de gondolom ez a hálókártya korlátja, aminek nem tudom a típusát, valami integrált.Légy szíves adjatok tanácsot, hogy milyen routert vetessek meg az ismerősömmel, ami az igényeit kielégíti?
Nem szeretne sok hálózati lehetőséget, hanem csak hogy a net minden eszközön stabil és gyors legyen.Kinéztem az Asus N18U-t, ez az egy csatornások között jónak tűnik. De ha van jobb, lehet árban felfelé menni még!
Előre is köszönöm a segítségeteket!
-
válasz
bennjoe #43186 üzenetére
szia,
amennyiben minden csatornán próbáltad a kapcsolatot és annyira telített - ilyen tekintetben is - a 2.4 GHz, hogy mindegyiken problémás a kapcsolat, úgy nincs rá garancia, hogy bármilyen más router esetén jobb lesz a kapcsolat, az 5 GHz lenne az igazi megoldás, ha az nem annyira telített, de mint írtad, az nem teljesen - illetve csak egy eszköznél - megoldható.
az rt-ac51u nem javasolt számodra, mivel csak 100 Mbps wan és lan portokkal rendelkezik, így nagyon szűk keresztmetszet 200/100 Mbps sebességű net mellé, illetve az 5 GHz sávon csak 1*1:1 mimo képessége miatt sem javasolnám, mert fal mögötti eszköz esetén pláne jól jöhet a jobb mimo képesség, ha az ellenoldal is támogatja.
gigabit képes router kell, javasolt a dual band, bár egyelőre csak egy eszközöd támogatja, de 5 GHz sávon nem lenne probléma a (túl)telített 2.4 GHz sáv, egy paneles fal pedig általában nem különösebb probléma az 5 GHz kapcsolatnak sem.
mennyit szánsz routerre?
elég nagy szórás van, 12 e ft és a csillagos ég között bármi lehetséges.
fontos az ac, vagy elég az n szabványos dual band is? -
bennjoe
csendes tag
Sziasztok, a következő kérdésem lenne.
Jelenleg van egy TP LINK TL-WR740N 150M router, budapesti panelben szolgál, DIGI topnet (tudtommal DIGINET 200 lett, talán 200/100 Mbps), egyszerre max két-három számítógép és max 3-4 mobil eszköz csatlakozik hozzá, mind wifin. Random eldobálja a netet, hol csak a laptopot és a tablet marad, hol mindenen elmegy. Hol úgy, hogy magától visszajön, hol úgy, hogy csak a ki-be kapcsolás segít. Wifi analyzerrel ilyen utóbbi eset hullámzó jelét rögzítettem (látható a jelerősségem és a zsúfoltság, valamint hogy pár szomszéd bivalyerős):
(A jobb fölső sarokban nincs wifi jel és net sem, pedig a wifi analyzer látja...???)
Ilyenkor csak a ki-be kapcs segít. Rosszabb napokon (pl. most szombat este) szelessavindex.hu-n 15/15 Mbps-t mérek.Az a kérdésem, hogy segítene-e routercsere? Nekem az Asus RT-AC51U AC750 szimpatikus, főleg az ára miatt. (Bár az 5Ghz-et csak az egyik mobileszköz tudná kihasználni...)
Szerintetek érdemes ezzel kísérletezni? A legfontosabb szempont, hogy ne dobáljon le, és jöjjön át egy panelfalon a szomszéd szobába (semmilyen extra funkció nem érdekel). Mit ajánlotok?
Köszönettel,
Joe -
bambano
titán
válasz
janos666 #43125 üzenetére
27 dbm-es rádióval, mikrotikkel, 5 gigán, kicsit jobb antennával 7-8 kilométereket átlövöldözünk. 5 gigás, n-es wifivel 60-90 Mbps-t át tudok lőni mikrotikkel. sxt nem volt még a kezemben, de az kb. egy összedobozolt routerboard antennával.
szerintem nem lesz vele bajod.
vagy válogathatsz magadnak alkatrészből, az lehet, hogy drágább lesz, a vezetéknélküli boltban. [link]bármit is veszel, ne felejts el tartókonzolt, tápot, kábelezést, ilyesmit kalkulálni az árba.
-
válasz
Pirostank #43181 üzenetére
ja, hogy mobil wifi, az valóban nem sok kapcsolódó beállítási lehetőséggel bír, legalábbis a hagyományos wifi routerekhez képest.
az a gond, hogy az elvárásodnak megfelelő wifi router nem annyira mobil és jellemzően nem fogad sim kártyát, hanem usb csatis és olyan csatlakozású stick kell hozzá - amibe a sim kártya megy -, például a tl-wr3420 ilyen 3g/4g wifi router; link -
Pirostank
csendes tag
Szia, M5350-es 3G kepes,semmi extra nem kellene bele, mivel olyan helyen lakunk, ahol gyakorlatilag egyetlenegy szolgaltato 90 x szazalekaba sem ferünk bele... (8 km megyeszekhelytöl...) Probaltam, belementem a menübe, de jelszo cseren kivül semmi erdemlesremeltot nem talaltam. A max. sem amit mertem, 470 kb/s, igen jol latod, 21. szazad... Viszont azert lenne par oldal ,amit jo lenne letiltani. Wifi 802. szabvany, ha jol olvastam a hasznalatiban. Köszi
-
janos666
nagyúr
válasz
Lackooo84 #43179 üzenetére
Fura. Abban a csomagban elvileg pontosan ugyan az a driver van, amit külön is le lehet tölteni és a Windows Update is leránt automatikusan, bár utóbbi talán le van néha maradva egy-két verzióval. (Már persze ha minden más jellemzője [támogatott OS-ek,hardware-ek,verziószám,stb] ugyan az a két csomagnak, driver vagy driver+szoftver) csak jár mellé egy konfigurációs szoftver is, amiben én soha nem láttam semmi olyat, ami miatt megérné futtatni a háttérben.
Ha jól rémlik, akkor valamikor régen Windows XP-hez pótolta az Enterprise enryption/auth részt, de otthon ilyet kevesen használnak és azt hiszem a Vista óta a Windows is megoldja enélkül is (ma már talán egy frissített XP is?). Azóta ez szerintem csak egy redundáns GUI az AP választáshoz, bár talán kicsit okosabban lehet vele priorizáltatni az AP-ket (de egy ilyen mérésnél, ahol feltehetően ügyeltél rá, hogy jó helyre csatlakozzon és ne ugrándozzon [vagy eleve nincs is játéktere] az továbbra sem számíthat[na]). -
Lackooo84
nagyúr
Na ez az erre vártam, köszönöm így már értem.
Kis off: Ha valakinek problémája van az Intel 7260AC kártyával, akkor ajánlom ne a sima 30Mb-os drivert tegye fel, hanem a 90Mb-os Intel Proset softwert, és voila:
Végre egyszer nem esik vissza a sebesség mérés közben, hanem kihatja amit csak lehet, vagyis a connection graph egyenes, és nem olyan, mint egy EKG (C2).
-
válasz
Pirostank #43173 üzenetére
szia,
milyen típusú routered van jelenleg?
az egyik legrégebbi wifi router (tl-wr340gd) emulátorát néztem meg, és már abban is adott a weboldalak tiltásának a lehetősége.
az új router igény kapcsán megadhatnál azért néhány paramétert, mert árban is nagy a szórás - gondolom nem mindegy, hogy 5 e ft vagy a nagyon sokszorosa -, illetve elég a 100-as vagy gigabit képes kell, milyen wifi szabványokat tudjon...stb. -
porto1992
tag
-
válasz
Lackooo84 #43174 üzenetére
én pontosan értem, hogy mit kérdezel, de rosszul értelmezed a dolgot, te nem akarod megérteni, hogy a több antenna - adott esetben 3 - nem kötelezően 3*3:3 mimo, márpedig ha mimo tekintetében nincs teljesen kihasználva mind a három antenna, akkor nem feltétlenül kell többet tudnia, mint a 2 antennás eszköznek, de akkor is van/lehet előnye a 3 antennának, a diversity miatt.
láttam már kétszemélyes tandem kerékpárt, amin csak egy fő ült, egyedül tekerte és úgy is ment a jármű. -
Lackooo84
nagyúr
Még mindig nem értem mit vaterázol, meg amazonozol, én egy szóval nem mondtam, h az hiteles. A google dobta ki őket, és belinkeltem, ennyi. És még mindig nem érted, mi az amit nem értek, akkor leírom érthetőbben: szóval, elvileg minél több a mimo, annál nagyobb az átviteli teljesítmény, igaz? Adott mimo-hoz meg adott számú antenna kell, igaz? Nos, a lényeg, hogy az egyik 2 (legyen 4) antennával és 2x2:2 mimo-vel, hogy tud akkora teljesítményt, mint a másik 6 antennával, és 3x3:3 mimo-vel. Mert akkor itt el is bukik ez a mimo dolog, mert ha 2x2 is annyit tud, mint a 3x3, akkor ugyan mi értelme van, tetszikérteni'? Amúgy el lehet magyarázni normálisan is, ha jól tudom én itt senkivel nem flegmáztam, köszi...
-
Pirostank
csendes tag
Sziasztok , Router-t szeretnek venni , otthoni hasznalatra, nem kell csucs, hiszen a szolgaltatok sem azok... kriterium , hogy weboldalakat tudjon blokkolni, lehetöleg minel többet. Van egy Tp linkem, bajom nincs vele, csak kiderült, hogy tiltani nem tudok a beallitasokban weboldalakat. Köszi elöre is. Üdv
-
porto1992
tag
Helló mit jelent az hogy DMZ mód egy routernél ?
-
válasz
Lackooo84 #43166 üzenetére
ezen a szinten kár koptatnom a billentyűzetet...
el sem olvastad az általam leírtakat, illetve a korábban linkelt gyártói leírást, de még az adott tekintetben mérvadó információkat sem?
az a két külső antenna osztott - matematikailag négynek felel meg, onnan mind a két sávon a 2*2:2 mimo is, de nem is ez a lényeg -, így mind a két sáv a külső, állítható, levehető és cserélhető antennákon szór, a másik verzió esetén meg csak az 5 GHz külső antennás, a 2.4 GHz belsős, utóbbinak minimum az a hátránya a másikkal ellentétben, hogy csak a router mozgatásával és/vagy forgatásával lehet megfelelő helyzetbe állítani, ha arra szükség van.
a másikat is fordítva nézed, a 300 + 867 Mbps sebességhez minimum 2 + 2 antenna kell - a sebesség tekintetében mindegy, hogy azok belső + külső, vagy csak külső és osztott kivitelezésűek -, a másik verzión 3 + 3 van, de az még nem jelenti kötelezően, hogy azzal a mimo is 3*3:3 - csak a lehetőség adott -, hanem a diversity miatt is lehet.
írtad a tl-wr1043nd v1 és v2 példát, az is jó szemléltetni;
mind a kettő 3 antennás, de a v1 csak 300 Mbps, a v2 viszont már 450 Mbps, mert előbbi 3*3:2, utóbbi pedig 3*3:3, de ettől részletesebben már nem fogok belemenni, ha neked nem a gyártói leírások a hitelesek, hanem a vatera meg az amazon... -
Lackooo84
nagyúr
válasz
Multibit #43169 üzenetére
Szerintem egy Amazonnak elég gáz lenne, ha nem létező dolgot árulnának. Ebből kiindulva már lehet akármi. De hagyjuk is ezt a részét, mert annyira nem is érdekel, hogy mi van ráírva, inkább az, amit az előbb feltettem, kevesebb mimo=egyenlő sebesség, hogy is van ez? És ez az, amiért mi egyszerű halandók nem tudunk mérlegelni, a mimo 2x2 egyszer ennyi, máskor a mimo 3x3 ugyan annyi... zavaros az egész.
-
Lackooo84
nagyúr
-
Lackooo84
nagyúr
6-nál akárhogy számolom kevesebb a 2. Nem hiszem, hogy most hirtelen feltalálták azt a hiper szuper technikát, amivel ennyire jobb lenne az a két antenna. Szerintem csak költség csökkentés, semmi más. Ezért lenne jó ismerni a v2 speckóit, legalább milyen procija van, (gondolom akkora különbség nincs, mint anno az 1043 v1 v2 közt) vagy ha valaki tesztelné. Így most nehéz eldönteni melyiket vegye az ember. De te nem érted mit akarok mondani, én azt is letojnám, ha egy antennája lenne, de oka van annak, h csökkentették. Na de akkor azt mondd meg nekem, hogy lehet ugyanakkora sebességre képes egyel kevesebb mimo-vel?
-
válasz
Lackooo84 #43164 üzenetére
miért gagyibbak?
ilyen szinten nem mondható sem jobbnak, sem pedig rosszabbnak a külső osztott kontra belső + külső antennás kivitel, mind a kettőnek van előnye és hátránya is, azokat mérlegelve lehet előnyösebbnek mondani egyiket vagy másikat, de nem általánosságban kijelenteni.
neked kell tudnod, hogy melyik sávra kihegyezett eszközt szeretnél, illetve milyen kompromisszumokra vagy hajlandó, utána fogsz tudni egyértelműen dönteni a két verzió között, már ha az antennák száma és milyensége a legnagyobb problémád... -
válasz
Lackooo84 #43160 üzenetére
ne a vatera és társairól vedd már az infókat...
c5 v1; link és v2; link
amennyiben lehetne, úgy fordítva lehetséges, a két (osztott) antennás maximum 2.4 GHz 300 Mbps + 5 GHz 867 Mbps, a 3 antennával rendelkező lehetne a jobb sebességi értékekkel bíró - részint igaz is -, ez egyszerű matematika és fizika. -
Lackooo84
nagyúr
válasz
Multibit #43155 üzenetére
Pavilion G6 A-4 APU, saját whitelist moddolt bios, hogy meg egye a kártyát. A LAN sajna csak 100-as rajta (a 6 éves dv5-ömön gigabites van, ez még 3 éves sincs...) Net Digi 200/100. Én most azt nem értem, hogy a C5 v1 az (AC1200), a v2 pedig (AC1350), szóval hogy tudhat nagyobb sebességet (300 helyett 450-et 2.4GHz-en) kevesebb antennával, és mimo-vel? Érdekes... Ja az valóban nem rossz, próbáltam a C2-t 2.4-en is, de ott valami gyalázatos 10 megabiteket produkált lol.
-
Bacusuz
őstag
Sziasztok
rtac52u routeren gondolkozok
egy rtac56u mellett lenne ap funkció hogy a többi helyiségben is jó legyen a net,esetleg switchként is használnám,bár sajnálatos hogy nincs benne gigabit.
van bármi gond ezzel a cuccal ami miatt lebeszélnétek?
fontos a hosszan tartó stabil működés
előre is köszi -
Multibit
nagyúr
válasz
Lackooo84 #43152 üzenetére
Az már elég jó
Milyen a számítógép konfig, amiben az az AC7260 van? Mekkora neted sebessége? Egy Archer C5-tel már hasítania kell, főleg, ha a PC vas is elég erős! Bár ilyen közel a routerhez akár kábelt is használhatnál.
Most épp egy Fujitsu U544-ről írok, amiben egy Atheros AR946x kártya van (wifi N, 2x2:2). Nem rossz egy 300-as linkkel. -
válasz
Lackooo84 #43149 üzenetére
azonos feltételek és megfelelő beállítások esetén a sebesség gyorsabb lesz, mert a már jobb ac képességekkel rendelkező c5 router immár az ellenoldali wifi modul szintjén lesz mimo képesség tekintetében, más kérdés lesz továbbra is az ellenoldal esetleges hibalehetősége, mert bár nem mindenkinél, de az esetek többségében panasz van a kapcsolat minőségére.
-
Kipróbáltam, akkor se jó.
-
válasz
Lackooo84 #43142 üzenetére
ugrál, mert a csak 1*1:1 kapcsolatra képes routerhez van még egy olyan ellenoldal is, ami rengeteg embernél problémásan működik, tele az intel...stb. fórum az ac7260 hibáival, sok helyen már le is zárták a témát, hogy ne panaszkodjanak annyian...
a csak 433 Mbps ac kapcsolat adja az 1*1:1 képességet, a 2*2:2 az 867 Mbps lenne.
olvasd el a specifikációs leírtásokat, ha nekem/nekünk nem hiszel; link
nem véletlenül írtam korábban, hogy erősen határeset a 200 Mbps net átviteléhez a c2, hiába nyal bele néha adott értékbe, tartósan, terhelés alatt nem okés... -
Lackooo84
nagyúr
Hát szerintem tuti hibás, mert ha látnád mérés közben hogy ugrál a mutató... ez tuti nem egészséges. És szerintem is át kellene hoznia a 200-at, mert egyszer megütötte a 201--et. A baj az instabilitás, a másik ezt az 1x1:1-et honnan veszed, mert én mindenhol 2x2-esnek látom írva. Igazából mindegy is, szépen megy vissza, aztán cserélem C5-re. Ha azzal sem jó, akkor kettétöröm a wifi kártyát.
@ h1mpi: Már miért sülne meg?
-
válasz
Lackooo84 #43138 üzenetére
nem hiszem, hogy hibásat kaptál, leírtam korábban, hogy az 5 GHz sávon csak 1*1*1 mimo képes c2 szűk keresztmetszet lehet ilyen tekintetben, sebességben és a kapcsolat minősége szempontjából is.
a TP-LINK-es csóka vajon mennyire van képben, hogy a c2 csak 433 Mbps ac kapcsolatra képes az 1*1:1 mimo okán, amin ő lazán elvárná a "mérhető" 200 Mbps átvitelt?
a c5 v1 és v2 esetén nem visszalépés a v2, csupán két eltérő hardverrel (atheros kontra broadcom) és azoknak megfelelő specifikációval készültek. -
Lackooo84
nagyúr
Gondolom a v2 másban viszont jobb/stabilabb. Én mindenképp olyat veszek, vagyis kicseréltetem a C2-t, amivel nem lenne semmi baj, ha nem épp egy hibást fogok ki. TP-LINK-es csóka szerint lazán kéne vinnie a 220Mbps-t ac-n, de az enyém valamiért csak 160-180Mbps között ugrál (mérés), és nem úgy értve, hogy egyszer ennyit mérek, máskor annyit, hanem a mutató ugrál, a csík olyan mint az ekg. Ha letöltök valamit az sem stabil, hanem 20-7MBps között ingadozik, persze a feltöltés sem stabil. Ja, amúgy ha zavar karc, máskor ne szedd le a fóliát.
-
h1mpi
félisten
válasz
Lackooo84 #43133 üzenetére
Még a V1.2-t adják a boltok én is most vettem egy ilyet.
2 nap tapasztalat alapján nagyon jó wifi router az Archer C5 v1.2 és az Archer T4U USB stick.
Kb. 2 perc volt installálni a két eszközt (persze ismertem a TP-Link menüket, de akkor is). Külön-külön SSID-n van a 2.4 Ghz és az 5 Ghz-es adás. Sajnos a 2.4 Ghz-es kb. 1 méterrel kisebb hatótávú, mint a 943ND esetében volt, így a mobilom a kádban pont elvesztette a jelet. Hála istennek volt a szoba közepén is hely és el is ért oda a kábel, így betettem a közepére és onnan már az egész 55 nm-es lakást lefedi.
Le lehet kapcsolni a wifi sugárzást és külön gombbal a modemet is. Ez is pozitív.A negatív csak annyi, hogy ez a fekete zongora lakk külső valami hiper érzékeny. Csak az újlenyomatokat töröltem le, de már van rajta hajszálkarc...
A Digi 100/500-es net 5 Ghz-en 93-94/50-52-vel jön az asztali gépre, ami a LAN-al megegyező gyorsaság és 2.4 Ghz-en is jól teljesít, bár ott annyira nem érdekes, mert a mobiloknak amúgy is megvan a határa.
Egyszóval ajánlott eddigi tapasztalataim alapján!
-
ledger
tag
Sziasztok!
Tanács kellene, adott egy vendégház négy szobával 45M/Digi-net van .
Jelenleg kéznél egy TpLink841ND routerünk volt ezt állítottuk be a net osztására (átmenetileg) amit a padlás közepén helyeztünk el (kép).
Ball oldalon az első helyiség a kazán ház és utána jön négy szoba, szerintem ez a helyiség kilőve mert a szobák felőli falán van a kazán a gázbojler sok-sok cső szóval az a szobák felé árnyékol rendesen, szobákba semmiképp nem szeretnénk, így kapott helyet a padlás közepén.
A cél az, hogy minden szobába normálisan használható legyen a net még gyengébb eszközökkel is mint pl, egy okos telo, no meg persze az udvaron, még a filagória alatt is jó lenne.
Wifi Analyzerrel mért értékek a szobákban:
router alatti helyiség kb 70 dBm, jobbra balra távolodva csökken kb 76dBm ezek még talán el is mennének csak a jel erőssége hullámzik negatív irányba, és a gyengébb mobileszközöknek ez gondot okoz.
udvaron a kemence előtt a filagória alatt 86 köröl van .Milyen eszközt ajánlotok amivel kényelmesen használható lenne a net, kint és bent egyaránt?
-
Lackooo84
nagyúr
Az új Archer C5 v2-ben csökkentették a mimo-t? Mert ahogy látom annak csak 2 antennája van.
-
válasz
Boost3er #43127 üzenetére
Kezdetnek meg kellene tudni mi az oka a mostani gyengélkedésének, nézz be IDE.
20k-s határral ha nem kell az 5 GHz-s wifi akkor Asus N18U vagy TP-Link 1043NDv2; ha kell az 5 GHz-s wifi akkor Asus N56U, TP-Link 3600/4300.
Efölött Asus Asus AC55U/AC56U/AC68U/AC87U, TP-Link Archer C5/C7. -
Boost3er
tag
Sziasztok!
Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy van egy TP Link 1043nd router itthon ami eddig teljesen jól működött viszont kb 2 hete elkezdte azt, hogy mindig eldobja a wifit kábelen stabil de a wifi folyton elszáll. Eddig sem újraindítás sem más nem oldotta meg. Ehelyett szeretnék valamilyen routert vásárolni ami elég erős ahhoz hogy viszonylag nagy területet lefedjen és kábeen egy NAS csatlakozik rá wifin smart tv több laptop és több telefon. Net az upc 120/10. Mit ajánlatok normális árban? Előre is köszönöm a segítséget. -
válasz
merkucyo #43119 üzenetére
Ezzel semmire sem lehet menni, kellene az inSSIDer3 kép + leírnád, hogy milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok) van használva a router?
#43124 vizimento
Abban sincsen modem, a TP-Link 842ND is egy sima wifi router.#43125 janos666
5 Ghz-s eszközzel lenne érdemes a távolsági linket felépíteni. Másképpen működik az irányított antennás környezetben mint beltéren. -
janos666
nagyúr
válasz
Gubek-Einste #43107 üzenetére
Köszönöm az eddigi válaszokat a hosszú kérdésemre.
"semmi garancia nincsen arra, hogy az új eszköz jobb lenne"
"Ha AC eszközt veszel akkor az legyen az elsődleges mivel hardveresen már erősebb lesz mint a jelenlegi."Csak routing, tűzfal, és minimális WAN QoS, semmi multimédia/szerver szerepet nem lát el a kütyü, így egy szint felett ez nekem mindegy (illetve mikor magamnak fordítom az OpenWRT-t, akkor kihagyok belőle szinte mindent, amit nem használok, pl. még USB driver sincs a kernelemben).
Amúgy nem jó, mert jelenleg egyetlen gyenge AC-s kliens van a legtávolabb a mostani router-től, és emiatt nem akarok keresztbe-kasul kábelezni (a mostani elhelyezés abból adódik, hogy valamikor régen ide húzták be a koax kábelt a modemhez, és nincs minden falban mindenfelé cső, hogy rugalmasan lehetne költöztetni a cuccokat, esetleg fúrva-faragva, de azt esetleg majd egy tapétázás előtt). Akkor inkább eladnám ezt a router-t is, ami van, és elölről kezdeném az egészet MikroTik alapokon.
-> Tegnap mint ha egy új világra néző ablak nyílt volna meg előttem, mikor véletlenül eltévedtem a MikroTik honlapjára (kültéri AP-k kapcsán). Nem tudtam, hogy relatívan ilyen olcsó lehet az iroda / kisipari hálózati infrastruktúra eszköz. Szóval, ha ma kéne felhúznom a nulláról az itthoni cuccot és "rendesen", nem minél olcsóbban akarnám megúszni, akkor rá sem néznék az ilyen otthoni felhasználóknak szánt WiFi router-ekre, mint a WDR-4300 vagy az Archer C5, amiknél a külcsíny és a multimédiás extra funkciók mennyisége fontosabbak az alapszolgáltatások minőségétől.----------
Kültéri nagytávú:
----------Úgy érted, hogy rendeljek meg egy olcsót, próbáljam ki élesben, aztán X napon belül küldjem vissza a boltba, ha nem nyert, és vásároljam le az árát? Mert ilyesmit használtként eladni újhoz közeli áron szerintem a lehetetlent súrolja (tippre talán fél-egy év múlva megkéri valaki féláron).
Pár olcsó alternatíva, amit 2 napon nem 3 héten belülre ígérnek a webshop-ok (a végén az ár bruttó végösszeg két darabra, postával együtt abból a boltból, ahol épp találtam):
MikroTik SXT Lite2 - 2.4GHz 27dBm 10dBi - 30000Ft
TP-Link TL-WA7210N - 2.4GHz 27dBm 12 dBi - 31100Ft
MikroTik SXT Lite5 - 5GHz 27dBm 16dBi -32300FtA rádió névlegesen mindegyiken azonos erősségű (bár consumer cuccoknál ezek sokszor semmitmondó értékek, pl. beállíthatom a szoftvert bogársütögető erőre, csak épp semmi különbség nem lesz már a lépcső közepétől felfelé a kliensoldali jel/zaj mérésben...), így a névleges antennanyereség szerint raktam most sorba (amit soha nem értettem igazán, hogy miként működik
).
Amit nem tudok megítélni, hogy a 2.4 vagy az 5GHz lehetne jobb erre a célra. Főleg, hogy így, azonos jelerősség mellett pusztán a jobb antenna és vélhetően kevesebb külső zaj (más 2.4GHz WiFi rádiók az AP-k közelében azonos/közeli csatornán) kompenzálná-e a nagyobb fajlagos jelveszteséget (rövidebb hullámhossz). Laikusan empirikus alapon félek az 5GHz-től, mert itthon sokkal könnyebben állítja meg egy téglafal, mint a 2.4GHz-et (de ez függhet az adott router és kliensek rádiójától és antennájától, firwmware-től, driver-től, stb, stb... ez egy kicsit más típusú felhasználás termék...).
Kicsit drágábban egy középútnak tűnik:
MikroTik SXT 2 - 2.5GHz 32dBm 10dBi 43000Ft
Ezzel az a baj, hogy bár erősebb a rádiója, de tágabb a szórási sugara is és heteket kéne rá várni (vagy még többet fizetni).A következő kategória ez lenne:
Mikrotik QRT 2 - 2.4GHz 35dBm 17dbi - 81000Ft
De, ennyit már nagyon nem érne meg a téma. -
vizimento
senior tag
válasz
Intruder2k5 #43123 üzenetére
Ezekszerint a WR842ND-ben volt (van) modem?
-
-
vizimento
senior tag
válasz
Intruder2k5 #43121 üzenetére
Köszi!
Valahol azt olvastam, hogy nincs benne ADSL modem. Ez azt jelenti, hogy a PPPoE-n működő netem sem fog menni rajta, csak egy plusz modemmel? -
válasz
vizimento #43120 üzenetére
Szia!
A 10Mbps net lekezelése természetesen egy routernek sem probléma, így nyilván ennek sem. Torrentezés vonatkozásában a 10Mbps sebességet 100%-ban ki tudja majd használni, és emellett bőségesen marad szabad kapacitása DLNA funkciókra is. Neked tehát úgy gondolom, hogy megfelelő lesz a megadott célokra.
Amit tudni kell róla, hogy a torrent kliense legfeljebb 6-8MB/sec sebességre képes, de ez ugyebár téged nem érint, illetőleg az USB-re kötött HDD-re/ről, filerendszer és protokoll függvényében, valahol 30-50MB/sec sebességre képes. Értelemszerűen ha több dolgot használsz egyszerre, akkor az erőforrások megoszlanak, tehát ha mondjuk megy a torrent kliens is, mellette Samba-n másolsz a HDD-re PC-ről, akkor előfordul, hogy az éppen nézett FullHD 3D film DLNA-n meg-meg akad. Ez nem szerver, ha az elvárásaid is ennek megfelelőek, akkor nem lesz vele gondod.
-
merkucyo
aktív tag
válasz
Gubek-Einste #43083 üzenetére
Sajnos innssider eredményekkel nem tudok szolgálni, de csináltam egy ilyet ( remélem jó valamire ) .
Egy időbe készült néhány fontosabb eszközről amelyeknek folyamatosan menniük(kellene).Emléketetőként arról volt szó, hogy van egy ilyen routerem és mivel 10-15 eszköz van állandóan rákapcsolva gyakran van probléma, lassúlás stb. és a routerre gyanakszom. 50mb-os netem van és általában elég stabil.
-
ChrissTa
tag
Megrendeltem az asus rt-ac56u-t.
Köszönöm a segítséget! -
DonMaster
addikt
-
Sürgős választ kérek!
Melyik routert vegyek a Digi200-hez? Mert a régi Linksys WRT320N 80/50-et bírt, itt voltatok a Digi szerelők.
Mondták hogy cserélni kell az újabb routert.
TP-Link TL-WDR4300 router jó lesz erre? Ezt választotta az egyik Digi szerelő.
Előre is köszi!
-
válasz
Gubek-Einste #43091 üzenetére
Ezt nem gondoltam, köszi a tippet. Sajnos a kipécézési dolgokra nem értek hozzá.
-
Yushchenko
őstag
Megrendeltem az asus rt-ac56u-t és hozzá egy 3TB-os WD Red HDD-t Sharkoon házban. Alig várom már hogy kipróbáljam, majd beszámolok az eredményekről.
-
válasz
kevinium #43095 üzenetére
Router használatnál nem igazán előnyös egy ilyen. Én személy szerint egyáltalán nem használnék ilyet.
Kell egy rendes router vagy ha mindenképpen ilyen "Lego-zosra" vágyik az ember akkor egy Routerboard.#43098 janos666
Mindenképpen az első verzió lenne a megfelelő mivel semmi garancia nincsen arra, hogy az új eszköz jobb lenne.
Ha AC eszközt veszel akkor az legyen az elsődleges mivel hardveresen már erősebb lesz mint a jelenlegi.
Ajánlott AC-s eszközök: Asus AC55U/AC56U, TP-Link Archer C5/C7, áruk 30k-ig van. Ennél olcsóbb AC eszközt nem érdemes venni.#43104
Próbaképpen vedd meg a Lite verziót, ha nem válna be akkor még mindig tudod cserélni. -
janos666
nagyúr
Pár havonta szoktam magamnak leforgatni az aktuális GIT verziót. Most épp a r45525-nél járok. Szerintem nem ezen múlik, hogy az 5GHz gyakorlatilag mindig csak szobán belül volt életképes. Többször is visszakapcsoltam és teszteltem az évek során, végül mindig kiiktattam ezt a rádiót. Forgattam az antennákat, tologattam a szobán belül a router-t, stb. Mindig gyenge volt. A 2GHz-essel viszont még sohasem volt komolyabb gond, az még kint a garázsban is kiszolgálja a mobilomat is.
Egy időben debug módba kellett tenni a regdomain részt, hogy ne korlátozza túl a jelerősséget, illetve ma ehhez már reghack bináris patch-elés kell, de enélkül is használható a túlkorlátozott 2GHz és ez sem menti meg az 5GHz-et (a garázsig kell a reghack, házon belül elég lenne anélkül is, de igazából nem fontos a garázsba a WiFi, csak a teljesség kedvéért).
Más kérdés:
Nem tudom mennyire offtopic ez itt, de mit lehet várni a gyakorlatban a MikroTik SXT termékcsaládtól, illetve melyiket lehet érdemes választani, ha egy kis vidéki településen akarok légvonalban ~1.3km-re átlőni 24/7/365 egy ~30Mbps adatfolyamot (gyakorlatilag csak egy irányba, néhány video stream-et)?
Elég lehet a legolcsóbb Lite, vagy meg kéne kockáztatni egy high power verziót? Esetleg felejtsem el az egészet, mielőtt még eszembe jutott volna?
A távoli PoE switch is 10/100, így minden szempontból elég lenne a Lite verzió 10/100-as ethernet link-je, de a WiFi-n át kéne préselni azt a stabil ~30-at (ha esőben/hóban néha meg-meg szakad, hát annyi baj legyen, de teljesen nem kéne, hogy leálljon még ilyenkor se). Illetve ezeknél mennyit számít a 2 vs. 5 GHz (az itthoni 5GHZ problémáim után félek az 5-től, még ha erősebb jel is menne). -
válasz
janos666 #43098 üzenetére
mennyire régi, melyik openwrt verzió fut a routeren?
azért kérdezem, mert bizonyos router verziók esetén a moddolt firmware verziók egy ideig nem követték le a gyártói változtatásokat, ami miatt a gyárihoz képest gyengébb a wifi szórás, külön patch készült hozzá utólag; link, illetve meghatározott újabb firmware verziókba bele is tették az illetékesek a javítást, de ha adott szempontból problémás firmware verziót használsz, akkor az okozhatja a nem túl jó wifi szórást.Risard; nem is kell elszórni, de okkal szoktuk leírni, hogy mi a hátránya és miért nem annyira ajánlott a nem véletlenül olcsóbb c2, a drágább c5 és társaihoz képest, az alapján mindenki eldöntheti, hogy az elvárásai alapján melyiket vásárolja meg.
-
válasz
Risard #43099 üzenetére
parasztvakítás? nem, ez nem az a kategória, de a rendszergazda bizonyára nem tevékenykedik még hobbi szinten sem wifi területen...
akinek persze nem kell az átlagos, legalább 2*2:2 mimo által adott jobb sebességű és minőségibb kapcsolat 5 GHz sávon, annak jó az adott tekintetben csak 1*1:1 mimo képes c2 is.
az a probléma, hogy nagyítóval kell keresni az 5 GHz sávon csak 1*1:1 mimo képes ellenoldali eszközöket, leginkább csak a mobiltelefonok között van ilyen, de már azok közül sem mindegyik, így ideális esetben a c2 ezen tulajdonsága lesz a szűk keresztmetszet.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
● Olvasd el az összefoglalót!
- Friss koncepciót hoz a Nothing Phone (3)
- Garmin Instinct – küldetés teljesítve
- Lexus, Toyota topik
- Napelem
- iPhone topik
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Nintendo Switch 2
- Google Home/Nest
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Milyen notebookot vegyek?
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 9600X 32/64GB RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Samsung Galaxy S23PLUS 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- DELL Precision 7540 - Intel Core i9-9980HK, RTX 3000 (nagyon erős GPU-val)
- Apple iPhone 7 Plus 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Dell Latitude 5440 14 FHD üzleti notebook - i5 1335U 8GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest