-
Mobilarena
Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.
Új hozzászólás Aktív témák
-
kuyarashi
őstag
válasz
szacsee #4298 üzenetére
Teljesen jó a gondolat szerintem (térkép + binokulár). A használt is jó ötlet, mert bátrabban megy neki az ember és, ha váltasz "kevesebbet buksz". (Igazából ez nem bukás, hanem tapasztalat és élmény.)
A binokulárokról én nagyjából semmit sem tudok, a többieknek van inkább tapasztalatuk, de ha van módod, akkor menj el valamelyik boltba és próbáld ki, hogy ne maradjon kérdőjel.popey
Főleg a Hold fotó az számomra, amin látszik, hogy jó a cucc, mert keményen 3D az élmény. -
szacsee
nagyúr
Köszi a tippeket és a vitát, ebből tanul az ember.
Kis háttértörténet: sokat olvastam utána, videókat néztem és nem volt egyértelmű, hogy mit válasszak. Ezután döntöttem úgy, hogy kezdő szettnek térkép és kezdőknek szóló könyv.
Binoklival vagy alap szettel, de amit nem tolok túl anyagilag, mert nem tudom mennyire szippant be az égbolt.
Videókban BCSE és talán MCSE az jött le, hogy a lényeg minél többet használjam.
Lényegében ha sokat használom mindegy mennyibe kerül és mekkora. Favorit a videók után a dobson volt, derült éjszakák száma miatt pedig a 150-est céloztam be. (itt beszélnek róla)
Családban van egy 3 és egy 5 éves gyerkőc, nekik könnyebb egy akromátba bámulni és kisebb helyet is foglal, mint egy 1200-as Dobson.
Szóval nem zárom ki a newtont csak nem tudom mennyi időm lesz az elején és milyen lelkesedéssel állok neki óvatosan akartam volna nekiállni binokulárral + térképpel.
Binokliba a gyerek is bele tud nézni max egy szemmel és tripodot le tudom engedni a magasságukik akár.
Eközben a távcső-mikroszkóp bolt ajánlását olvasva láttam, hogy a 90/900-ast mennyien veszik, így kicsit elbizonytalanodtam, mert az elején naprendszeri bolygók a fő cél és a sok pozitív hozzászólás miatt jegeltem a céleszköz beszerzésének gondolatát, hogy majd a távcsöves könyveket elolvasva és csillagképeket beazonosítva majd eldöntsem merre megyek tovább.
A helyzet pikantériája, hogy a szemtengely ferdülésem miatt nem biztos, hogy a binokli kényelmes nekem és hunyorogni nem szeretnék mindig egyik szememre, pedig egy 20 ezer ft-os kétszemes látcső amivel sokan tolják lett volna a legegyszerűbb választás. (igaz én egy 15x70-es Scopium Nature binokulárral szemeztem) itthon van tripod is hozzá.
Monokulárokat is néztem emiatt, de ott pl azt látom, hogy a nagyítás miatt életlen zajos a kép és ez éjszaka hatványozottan előjöhet. -
kuyarashi
őstag
válasz
kovisoft #4294 üzenetére
Igen egyetértek.
Mindig mondjuk, hogy nincs olyan, hogy általánosságban valamelyik megoldás "jobb", olyan van, hogy egyik területen, vagy kényelemben, vagy akár árban, stb. az egyik előnyösebb választást jelent. Sok a szempont és mindnek nehezen felel meg csak az egyik rendszer, de erre valóak a kompromisszumok.popey
Nem lesz nagyobb a kép, ha rákattintunk. Fel tudod tölteni eredeti méretben? -
popey37
addikt
találtam egy tavaly készült andromédát, még a kis 72-el készült.
[link] -
kovisoft
őstag
válasz
kuyarashi #4292 üzenetére
Az a kijelentés, hogy egy Dobsonnal is lehet bánni, hogy "Egy newtonba is simán belenéz egy pici gyerek, max. kell egy fellépő, már ha ez a zavaró", abszolút igaz. Ha így javasolja valaki, hogy érdemes lehet átgondolni egy Dobson beszerzését is, persze adott kompromisszumokkal, azzal abszolút egyet lehet érteni. Nekem is volt egy 20 centis Dobsonom, nem volt problémám a kezelésével (annál inkább azoknak, akik alkalomadtán belenéztek
).
De vajon ugyanígy megállja a helyét az eredeti kijelentés is: "Dobson távcsövet vegyél, sokkal jobb kezdőtávcső mint az itt ajánlott refraktorok. Ár/érték arányban és használat egyszerűségében is."? Szerintem ilyen sommás állításokat nem kellene tenni. Minden távcsőtípusnak megvannak az előnyei és a hátrányai, felhasználási területtől és igényektől függ, hogy melyik mire alkalmasabb, és ezekről illik említést tenni. A diskurzus során ezek legalább szóba is kerültek.
-
kuyarashi
őstag
"Kívülállóként" (elfogulatlanként) mindig király egy ilyen "vitát" végigkövetni.
Az egyik fő pont, hogy mennyire nehéz egy dobsonnal bánni. Egyik tábor szerint nagyon, a másik szerint sem könnyű, de könnyű beletanulni.
Ilyenkor mindig a kettő között van az igazság. Megint meg kell jegyezni, hogy igen, van akit elsőre elrettent és nem válik amatőr csillagásszá, pedig csak az első néhány észlelésig kellett volna elmenni, hogy szinte rutinszerűvé váljon minden mozzanat.A másik az szokott lenni, hogy mindenki a saját malmát hajtja a saját tapasztalatai alapján. A probléma meg sokszor ott van, hogy csak az egyik irányban vannak tapasztalatai az embernek. Tudja, hogy a saját távcsövének mik az előnyei, de a másikét nem érzi át, helyette keresi a hibáit, hogy meggyőzzön mindenkit a saját igazáról.
Aztán van az, mikor az ember megjegyzett egy nagyon jó, vagy egy nagyon rossz tulajdonságot 10 évvel ezelőtt. Azóta nem találkozott a jelenséggel, emiatt az mélyen beégett és azóta ez alapján bírál. Csakhogy van rá esély, hogy az ritka, kivételes alkalom volt, vagy hogy akkor, 0 tapasztalattal nagyon beütött, ma meg már alap szintű ingert sem adna, de az évek felerősítették. Ez is félrevezető lehet.
Ami jelen esetben konkrét nézeteltéréseket hozott még magával, az az igény és annak miértje.
"Gyerekek is közbe lehet belenéznének, így newtont ha lehet kizárnám emiatt + ha van kis időm nézelődni nem lesz türelmem várni fél egy órát, míg felveszi a környezet hőmérsékletét."Egy newtonba is simán belenéz egy pici gyerek, max. kell egy fellépő, már ha ez a zavaró. Persze dobson esetén, nagy nagyításnál mondjuk tényleg nem lesz egyszerű a követés, de nem feltétlenül kizáró ok a gyerek.
A várás a lehűlésre megint nem igazi szempont, mert igaz, de a gyakorlatban az ember nem vár, mert így is, úgy is pakol.
Nimda
Egyetértek.
A newtont addig azért ne lőjük ki, amíg nincs teljesen egyértelműen elvetve. Persze érzelmi okokból szerintem már nem hajlik felé szacsee. Már lemondott róla. -
Nimda
addikt
válasz
kuyarashi #4290 üzenetére
Itt úgyis mindenki azt fogja ajánlani, ami számára a legmegfelelőbb és bevált. Szerintem nem kell görcsösen az anyagiakkal foglalkozni, hogy ez meg az olcsóbb kezdetnek. Egy általános irányt kell mutatni, oszt csókolom. Ez egy drága hobbi, ezt tudomásul kellene venni. Nagyon ritka az az eset, mikor valaki évekig leragad egy kezdő szettnél, mert kielégítik a látottak. Ha valóban érdekli, idővel úgyis fejleszti, cseréli, kiegészíti és akkor jöhet még kérdezősködni. Ehhez viszont idő kell, míg kialakul az irány. Ne akarjunk mindenkiből, rögtön amatőr csillagászt faragni. Az meg különösen fontos lenne, hogy figyeljünk oda a kérdező igényeire is, pl. méret, hordozhatóság, súly, macera.
Szerintem popey mutatott egy átlagos kezdőszettet, ami megfelelhet első tapasztalatnak.
-
kuyarashi
őstag
válasz
Oppenheimer #4280 üzenetére
Egyébként szerintem is; simán ajánlani szoktam. Én a kettő között vagyok félúton, látom mindkettőnek az előnyét, ritkán, de használom is mindkettőt.
Szerintem többet tanul az ember, ha newtonnal (és manuális kereséssel) kezd. Amiatt, hogy többet kell vele foglalkoznia az embernek, talán jobban a magáénak is tudja érezni. Nekem is tükrös volt az első, viszont tény, hogy GT rendszerrel. Hamarabb volt meg a mechanika, mint a tubus; nem akartam, hogy a kisebb mechanika behatároljon.Olcsóbb a reflektor, cserébe nagyobb mechanikát követel. Illetve kómakorrektor kell a fotózáshoz, viszont a lencséseknél meg képsíkkorrektor, szóval kb. egál.
A lencsés máshogy hűl le, nem keletkezik a tubusban - és körülötte is kevésbé - turbulencia, ami a newton esetében szembetűnőbben lehet, de hozzád hasonlóan én sem sokat találkoztam a jelenséggel, mert mire bevetésre kész a szett, már akklimatizálódik.mindenki
A dobson a legegyszerűbb szerkezet, de ha valaki nem készül rá fel előre fejben, akkor meg fogja érezni, hogy nem ez a legkönnyebben bevethető típus. Ha alapból tetszene is neki a csillagászat, de beleugrik a vételbe és csak később szembesül vele, hogy a jobbra az balra, vagy kómás a kép, mert nincs kollimálva, aztán szólnak neki, hogy hát igen, azt mondjuk jusztírozni kell (ő meg a fogalmat sem hallotta idáig), ráadásul utóbbit sokféleképpen, több eszközzel is lehet csinálni, akkor talán hamarabb elrettentheti ez a hobbi, mintha refraktorral kezdett volna. Ugyanakkor, ezek mindegyike csak egy felkészületlen kezdőt tud megriasztani. Amint átlátja a folyamatot, semmivé válik a nagyobb térfogat, a beállítások, a pólusra állás stb.Mielőtt megvettem a mechanikát, meg a távcsövet, mindenhol szembejött, hogy a newton nagy, nehéz, nem fér a lakásban, melósabb kitelepülni, meg a szokásos. Abszolút nem izgatott, mert mondom a huszon-kilós mechanikát elbírom a 10 kilós távcsővel együtt akkor is, ha pár 100 métert cipelnem is kell. Szinte nem is értettem ezeket a fene nagy aggodalmakat. Az viszont igaz, hogy van még 2 × 5 kg ellensúly, akku, egy doboznyi kiegészítő, esetleg fényképező/kamera, meg amit még elfelejtek, például kulacs, pléd - nem tudom, kinek mi. Szóval egy dolog a felszerelés nettóban, meg még egyszer annyi apróság, plusz az egyéni szükségletek (szék, takaró, kisasztal, barátnő, kutya
). Szóval nem feltétlenül a súly', hanem a terjedelem az, ami miatt vagy 4-5× kell fordulni. Egy kompaktabb tubussal meg mondjuk csak 2× (főleg, ha a kutyát is felmálházzuk).
Más kérdés, hogy a látvány, meg a fényerő és társai mennyire kárpótol.Összességében megint csak azt lehet mondani, hogy annyira más irány a kettő, hogy nem célszerű hasonlítgatni őket. Egyetemesen egyikőnk sem fogja kijelenteni, hogy egyik jobb, mint a másik. Személyre szabottan viszont van válasz, csak rá kell jönni, hogy kinek mi az és az is lehetséges, hogy az ember később vált, mert elsőre nem találta el, hogy mit szeretne, de lehet, hogy csak változnak az igényei.
Lehet többen egyetértünk a fentiekben, de már most sejthető, hogy ciklikusan ugyanígy elő fog még jönni a téma, és lerágjuk megint a lerágott csontot.
Tuti.
-
popey37
addikt
válasz
kovisoft #4287 üzenetére
azért én megértem Atillát: abban a 35centis kukkerban kitárul a világ, ez tény. de meg kell tanulni kezelni és az nem két perc. elég régen csillagászkodom, vagy 15 éve, de még nálam is előfordul, hogy rossz irányba mozditom el a tubust, na most ogndoljunk bele egy full kezdő lelkivilágába ilyenkor: nagy nehezen megtalálja-ha megtalálja- a kiszemelt célpontot, pár másodperc után kimegy a látómezőből, és utána elég egy rossz mozdulat és kezdheti előlről az egészet.
bátorligeten voltam egy észlelő táborban pár éve, egy 120/600 SW akromát egy AZ4 álványon, kis nagyítással, hát azt mondom, seggre ültem a látványtól.
ne felejtsük el: Atilla szerint a 12 cm kistávcső, szerintem meg majdnem obszervatoriumi. 150mm-nél nagyobb lencsést nem igazán látni egy észlelő táborban.
a kistávcső az 6-9 centi, az e fölöttiek nem nevezhetők kicsinek. lencsésből ritka a 200 vagy a feletti méret mm-ben. amik vannak azok csillagdákban fix helyen felállítva.
türkösből az általános a 20cm, de nem ritka az e feletti sem, láttam és néztem már bele 50 centisbe is tarjánban.egy szónak is száz a vége: nem akar newtont, tehát ami szóba jöhet a lencsés vagy az MC. a lencsésből 100-120mm, rövid fokusszal, kiválló mélyeges cucc, bolygozni meg a hosszú fokuszú MC.
/zárójelben jegyezném meg, hogy az én MC-m ha jól emlékszem valami 750x, de lehet hogy "csak" 600x nagyítást is elbirt, talán itt a forumon van is róla holdfotó. -
Nimda
addikt
Szegény kezdő kérdezők. Mindig kialakul miattuk egy lencsés/tükrös vita
Én meg azt mondom vegyen inkább ED tubust
+ a leképezés minőségével nem lesz gondja
+ később ha fotózni is akar, bővítheti, a legjobb választás
+ a fókuszírozóval sem lesz gondja
+ könnyen hordozható- nem a legolcsóbb ez tény
-
kovisoft
őstag
válasz
Oppenheimer #4283 üzenetére
Képzelj el egy gyereket, aki próbálja utánállítani a tubust, amikor kimegy az objektum a látómezőből. Finommozgatáson csak tekerni kell, ha rossz irányba kezdte, akkor visszefelé. A Dobsont meglöki (ráadásul intuitíven pont ellenkező irányba, hiszen fordított állású képet lát), kimegy az objektum a képből, aztán megint keresgetni kell, és a végén elmegy a kedve az egésztől.
Ráadásul ismétlem: explicit írta a kérdező, hogy nem akar Newtont.
-
popey37
addikt
válasz
Oppenheimer #4285 üzenetére
elolvastad rendesen?
"Egy gyorsan mozgatható setupot akartam és egy kitelepülőset, ha beszippant az égbolt."egy gyorsan mozgatható!!!! a dobsont a szobában tologathatod de kitelepüléshez kocsi kell. a kis lencséshez vagy az mc-hez meg nem.
és itt szerintem zárjuk is le, mert ennek nem lesz vége soha. Te erre esküszöl mert neked ilyen van, én meg az ésszerüséget nézem.
egy kezdő autószerelőt sem állitok oda egy ferrari megjavitásához, remélem ez azért átment. -
Oppenheimer
nagyúr
válasz
popey37 #4282 üzenetére
Másik dolog:
- tökéletes a skywatcher Dobsonokon a gyári fókuszírozó
- nem akar fotózni ezért nem kell neki kómakorrektor
- egyetlen dolog kell, kollimáló lézer 10k-ért
- egyáltalán nem evidens hogy fotózni akar majd
- ha a jövőben fotózni akar, akkor majd vesz másik felszerelést több 100k-ért, és megtartja a 160ezres Dobsont vizuálisan észlelni
- azért szivatnád kistávcsővel mert lehet évek múlva fotózni akar? És évekig nézze hogy egy gömbhalmaz egy elkent pamacs az okulárban, miközben ha egy 20 centise lenne gyönyörű, csillagokra bontott csodát látna? -
Oppenheimer
nagyúr
válasz
popey37 #4282 üzenetére
Én a segédtükröm kollimálásával sok időt eltöltöttem. Nem volt rá szükség, csak meg akartam tanulni.
Ezen kívül mit lehet vele bénázni?
Nincs benne semmi bonyolult. Kirakod és észlelsz.
Mindig amikor jön egy kezdő, Dobsont fogok neki ajánlani, mert ezzel sokkal kevesebb a nyűg mint bármilyen más típussal. Ezen a fórumon nagyon el van vadulva a refraktor szakirány, és fals képet kapnak a kérdezők. Bárki tapasztalt amatőrcsillagászt megkérdezel, 20 centis Dobsont mond tökéletes kezdőtávcsőnek.
- ár/érték arány
- ease of use
- elég nagy átmérő hogy mutasson is valamitKözben itt kapnak olyan ajánlásokat, hogy vegyenek 10-12 centis kistávcsöveket 3x annyi pénzért.
Ez azért is szívügyem, mert amikor én kezdtem és kérdezem, próbáltatok 12 centis refraktorok felé terelni. Mi a francot értem volna azzal, mikor világos volt, hogy vizuálisan észlelek? Ahogy minden kezdőnek kezdenie kéne. Arra célra pedig van nagyobb átmérő sokkal jobb áron és könnyebb kezelhetőséggel.
-
Oppenheimer
nagyúr
válasz
kovisoft #4281 üzenetére
Hát ha nincs ideje várni az aklimatizációra akkor megszívta, mert egy lencsés tubusnak is szüksége van 20-30 percre. [link] Pont mint egy 20 centis newtonnak.
"tubus mozgatásával ellenkező irányba mozdul el a kép"
Hát ezt nem érzem valami erős érvnek ellene.Kollimálás: boltban kollimálva kapja meg és csak a főtükröt kell állítani észlelés elején, ami egy 1 perces mutatvány.
Finommozgatás: ha nem nyúl nagyon mélyen a zsebébe, akkor az EQ állványon meg úgy fog remegni a kép mint a kocsonya. Ellenben a Dobson zsámoly olyan stabil hogy 300x nagyításnál sincs olyan, hogy fókuszálsz vagy mozgatod és nézheted másodpercekig ahogy remeg.
Kezelés: magától értetődő igazából. Nagyságrendekkel több idő és energia megtanulni az égboltot és megtalálni az égen objektumokat. Viszont ez a helyes út, ismerje meg az eget. Szóval a "megtanulni kezelni" egy olyan kérdés, mintha autóvezetésnél kiemelnénk, hogy vigyázz, mert meg kell tanulni a gázpedált nyomni! Nem ebben van a kihívás.
-
popey37
addikt
válasz
kovisoft #4281 üzenetére
hagyd el, Atilla csak a newtont részesiti előnyben, minden más szar.
azért kiváncsi lennék rá, hogy amikor ő kezdte, newtont vett e és menyit bénázott vele.
persze a kollimálás pár perc, annak aki tudja, hogy mit és miért kell állitani, de egy teljesen kezdő, akinek még csak bino volt a kezében, ne ajánljunk már newtont, ráadásul az nem csak egy a hónom alá kapom és kiszaladok vele a rétre fajta felszerelés.
egy AZ3 és egy 127-es MC belefér egy hátizsákba, ellentétben egy dobsonnal.
a másik, mire mindennel felszereled a dobsont ugyanott vagy árban és van egy bazi nagy méreted amit nem igazán könnyű ide-oda cipelni, egy komolyabb 2 sebességes fokuszírozó annyi mint a dobson, a kómakorrektorról már nem is szólok. valamint, ha a lencsést vagy mc-t a későbbiek folyamán fejleszteni akarod, csak egy óragépes vagy netán goto-s mechanika kel alá és kész az automata rendszered. a dobsonnál ez nem igy müködik.
tény, hogy ár/érték arányban jobb a dobson, de nem mindenre, akit elkap a gépszíj, előbb-utóbb ugyis fotozni is akar, akkor viszont a dobson mehet a kukába. -
kovisoft
őstag
válasz
Oppenheimer #4280 üzenetére
Tény, hogy a Dobsonok a legjobb ár/érték arányú távcsövek. Viszont meg kell tanulni a kezelését. Nem mondanék jobb kezdőtávcsőnek egy olyat, amit időnként kollimálni kell, várni kell, hogy lehűljön, nincs finommozgatása és a tubus mozgatásával ellenkező irányba mozdul el a kép.
Ráadásul kifejezetten írta: "newtont ha lehet kizárnám", "nem lesz türelmem várni fél egy órát, míg felveszi a környezet hőmérsékletét"
-
popey37
addikt
válasz
szacsee #4274 üzenetére
hát a skywatcher 80/400 vagy 102/500 lecsére gondoltam, ha mélyegezni akarsz. ha bolygózni. akkor 90/900 vagy 127/1500 makszutov-cassegrain.
utóbbi kettő volt nekem is, a 127-es igazi bolygógyilkos tubus, kicsi kompakt: a tubus mindössze 38 cm hosszú. és nincs semmi szini vagy egyébb hiba, mert van korrekciós lemeze. a bazárokban szoktak hirdetni. egy AZ3 vagy 4 böven elég hozzá ha nem akarsz később fotozni. -
szacsee
nagyúr
válasz
popey37 #4273 üzenetére
Köszi!
Milyen tubusokra gondoltál és mire ajánlottak ezek?
90/900-assal indítottam volna később, mint kezdő ajánlások szerint, de ha el kell engednem a binoklit, akkor nagy valószínűséggel 2 lehetőségem lesz.
Egy gyorsan mozgatható setupot akartam és egy kitelepülőset, ha beszippant az égbolt.
Elsőre lett volna jó a binokli esetleg tripoddal + később egy tubus álvánnyal.
Monokli mennyire elvetendő ötlet eget kémlelni? Bazárban is látni 15-ért (Bresser Junior 20-60x60) gar nélkül, postával kb 17 lehet a vége, de emagon tudok egy fokkal jobbat 23-ért elhozni kuponnal. (Bresser Travel 20x60-60) 2 év garral.
Az általad említett tubus méret sem nagyobb sokkal, így az is megfontolandó, hogy legyen egy kompkat kis tubusú setupom amit könnyen mozgatok és ha elkap a gépszíj veszek egy nagyobbat (kezdőként 90/900 volt a terv elsőre).
Ha a monokli elvetélt ötlet, akkor maradna ez utóbbi felállás. Kis fényszennyezésnél (falusi családi ház kert) mik a lehetőségek?
Gyerekek is közbe lehet belenéznének, így newtont ha lehet kizárnám emiatt + ha van kis időm nézelődni nem lesz türelmem várni fél egy órát, míg felveszi a környezet hőmérsékletét. -
popey37
addikt
válasz
szacsee #4272 üzenetére
Vizi Peti féle könyv kiválló olvasmány, benne van minden ami kell, az alapoktól.
ha a szemed nem birja a binoklit, akkor javaslok egy 80/400, 100/500 körüli tubust, egy két kis nagyitást adó okulárt meg egy azimutális állványt. nem túl nagy befektetés, a két bolt bazárjában nézelődj, szokott leni használtban, jó áron.
szerintem nem sokkal több az ára mint egy jó binoklinak. -
szacsee
nagyúr
Sziasztok!
Nem szeretnék a mély vízbe fejest ugrani, ezért úgy döntöttem, hogy pár alapművet megvásárolva egy planiszférával és kiülve bambulnék bele a nagy semmibe első körben binokulárral és szabad szemmel.
Melyik könyv/ek amit illik beszerezni a könnyebb kezdés miatt?
Ezek jöttek velem szemben, van ami ajánlottabb, vagy ami nem kell még első körben ezekből?
Csillagatlasz kistávcsövekhez (Vizi Péter)
Csillagok távcsővégen (Sánta Gábor, Éder Iván, Szabó Sándor)
Meteor Csillagászati Évkönyv 2022Binokulárral bajban vagyok sajnos. Lehet a szemem miatt nem lenne komfortos a használata szemtengely ferdülés miatt. Régen rokonságban használtunk egyet gyerekként jórégen, és az öcsémnek is van egy piacról bugázott darabja (TCM márkájú) és mindegyiknél azt vettem észre, hogy ahogy az szemtávolságot próbálom beállítani egy kis feketés folt marad az orrom melletti térben.
Emiatt nem is merek rendelni binokulárt, mert hátha azzal is ugyanez lenne a helyzet és nem tudnám használni csak egyik szememmel.
Van esetleg aki hasonló helyzetben van?
Pedig tök jó lenne egy binokli egy planiszférával kihuppanni és bambulni az eget kezdésnek, de így nem tudom mi tévő legyek és merre induljak el. -
koanla
aktív tag
válasz
popey37 #4268 üzenetére
Igen, néztem én is, hogy van azért egy 1-től nagyobb szorzó a két méret ára között a 2" javára.
Ez a Barlow-s megoldás is jó lehet, köszi a tippet, megnézem majd alkalomadtán.
Ilyen színszűrők egyelőre nincsenek képben, inkább valami mélyégre kell majd hamarosan, azért is a gondolkodás. -
popey37
addikt
a 2"-os szürőkre a gatyád rá fogod költeni. horro áruk van.
nekem van egy rakás szürőm/ vagy 10 db./ de 2 kivételével nem használom őket: UHC és polarizációs szürőpár. ezt a kettőt használom, a szinszürőket egyáltalán nem, talán néha a világoskéket. pedig van 2 fajta piros,zöld,narancs, meg még a fene sem tudja milyen szürők. csak porosodnak.a barlowot meg használhatod simán szüröhöz, nem kell a végére a nyujtótag. a lencse helyére tekered a szűrőt, akkor lényegében akkor csak egy toldat lesz, kérdés lesz e fokuszod, ki kell probálni
-
koanla
aktív tag
válasz
Oppenheimer #4266 üzenetére
Úgy értettem a cserét, hogy vásárolok egy olyat a most meglévő helyett, amely szűrőmenettel van ellátva (merthogy ezek szerint létezik ilyen).
Oké, köszi, akkor keresek majd ilyet. -
koanla
aktív tag
válasz
Oppenheimer #4264 üzenetére
Tehát ha jól értem, ha adapter cserélek (felteszem, ez nem úgy lett készíttetve, hanem simán kiskereskedelmi forgalomban kapható - akár még a két nagy távcsőbolt valamelyikében is), akkor arra rá lehet tekerni és meg is oldja a problémámat?
Mekkora szűrő megy rá, 2" vagy 1,25"?
Köszi! -
koanla
aktív tag
válasz
popey37 #4262 üzenetére
Newtonom van, szóval a zenittükör nem játszik. Valakinek a tollából mintha láttam volna olyan megoldást is, hogy a Barlow-ra tekerte rá, de ugye, attól meg menekülnék, mint ördög a szenteltvíztől
Ezért is keresek "kétségbeesetten" valami megoldást, ami nem igényli azt, hogy tekergessem a szűrőt agyba-főbe. -
koanla
aktív tag
Sziasztok ismét, még a szűrőkkel kapcsolatban lenne egy kérdésem:
- ugye jól értem, hogy a szűrőt az okulár(ok)ra kell csavarni és úgy használható?
Ha igen, akkor egy ilyen megoldás közbeiktatásával mennyire járható út az, hogy valahogy beleügyeskedjem a kihuzatban lévő 2" -> 1,25" adapterbe és cserélgethessem az okulárokat, míg a szűrő maradna a helyén (tehát okulárcserekor nem kéne mindig a szűrőt is átcsavarni a következőre): Szűrőmenet-adapter (1,25" belső és 2" külső szűrőmenettel) M28M48 (például: https://tavcso.hu/termek/M28M48).
Előre is köszi! -
popey37
addikt
hát ha nem veszik meg itthon az mgent, akkor eladom lengyelbe
az itthoniak meg igy jártak. -
kuyarashi
őstag
válasz
Oppenheimer #4256 üzenetére
És mindenki más is így tesz.
-
popey37
addikt
figyuzzatok már: az mgenért tubussal sok a 140k?
mindenki bagóért akarja megvenni, nem is értem, basszus 300k a boltban tubussal. -
popey37
addikt
válasz
Oppenheimer #4248 üzenetére
amugy én sem vennék 10 milláért apo-t. annyival nem jobb, ezért van csak ED-m
Te csak vizuálisan észlelsz, arra jó a dobson, én viszont fotozok, arra meg nem jó, legalábbis nekem: nagy mechanika kell alá és az a böszme tubus nem fotozáshoz való. -
kovisoft
őstag
válasz
Oppenheimer #4248 üzenetére
Nem tudom, mit osztottál mivel a 2.3-hez (a 35/16 nekem nem ennyi), de igazából lényegtelen is, hiszen sokszor volt már itt szó arról, hogy ezek max bruttó értékek, és valójában mennyi tényező csökkenti egy Newton távcső fénygyűjtő képességét. Reális számokkal is ki lehet hozni, hogy mennyivel gazdaságosabb egy nagy Dobson.
-
kuyarashi
őstag
Nekem van newtonom, ugyanúgy szeretem, mint a lencsést, úgyhogy mindig jó szívvel olvasom az összes hozzászólást.
-
Oppenheimer
nagyúr
válasz
popey37 #4247 üzenetére
Csak cukkollak titeket, tudom hogy mindenki APO fan itt, és rá fogtok harapni.
Amúgy nem kell 2 óra a tükrömnek, két okból is.
Egyik, hogy ez egy nyitott rendszer, és van a tükör alján 3 ventilátor. Emiatt ha meleg lakásból viszem ki, elég fél óra is neki hogy aklimatizálódjon. Ez alatt összerakom és mire kész, már használható is.Másik, hogy alapból hűvös helyen tartom, nem a lakásban.
Még nem volt olyan gondom vele hogy észlelnék, de nem hűlt le eléggé. Pedig egy darabig a lakásból hordtam ki.
Egyébként biztos jó volt a 16 centis APO képe. Not my type of drug, de amire nekem egy ilyen APO kéne, az a nagy látómező. Kiraknék egy rövid fókuszú APO-t a főműszer mellé, és lehetne vele 4-5 fokos látómezővel nézelődni. Mondjuk erre van a binokulárom, szóval pénzkidobás lenne.
UI: Kómakorrektor.
UI2: Pont ez a jó a Dobsonban. 2.3x akkora apertúrát, 5.3x annyi fénygyűjtést kapsz 1/5-öd áron. 26x jobb ár/érték arány.
-
popey37
addikt
válasz
Oppenheimer #4240 üzenetére
az optikai tengely és közelében nincs kóma a tükörnél, viszont a szélek felé minden tükrös kómázik, kivétel a makszutov-newton, meg az MC-SC tubusok, mert ott van korrekciós lemez.
az apo-t meg a 35 centisedet meg értelmetlen összehasonlitani, nem csak a leképezésben jobb az apo, hanem hamarabb hadrafogható: mig a tükröd 2-2,5 órát aklimatizálódik, addig a lencsés egy fél óra alatt lehül, vizuálisan a lencséseknek nincs látható kóma vagy más leképezési hibája, a tükörnek van, amit látsz is szemmel.
és ami a legrosszabb a tükörnél: minden optika, legyen az tükör vagy lencse, az optikai tengely környékén perfekt leképezésű, DE a tükrös rendszer felépítése miatt/ lásd segédtükör/ pont az a rész nem vesz részt a leképezésben, mivel a segédtükör kitakarja. a lencsénél nincs kitakarás, ezért jóval kontrasztosabb a képe.
én lestem már 16 centis tripletbe, az állam leesett
/ persze az árából vehetsz 5 db. 35 centis dobsont/
-
meszipeti
aktív tag
Sziasztok!
Esetleg valakinek nincs otthon elfekvőben?
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/hirdetes/1644596889
-
4580693
senior tag
válasz
Oppenheimer #4244 üzenetére
-
4580693
senior tag
válasz
Oppenheimer #4242 üzenetére
Szerintem még nem néztél jó apoba.
-
Oppenheimer
nagyúr
válasz
kovisoft #4241 üzenetére
Valamennyi szferikus aberracio minden tukornel van, nincs tokeletes csiszolas, de a lambda/4 az optikamnal siman megvan, eszlelotaborba egy ficko azt mondta, hogy /6 is.
Persze, de ertsd jol amit irok. Szerinted erdekel a koma amikor kismeretu objektumokat nezek a LM kozepen?
Amiben egy APO jo, abban ez a tubus is jo a maszkkal. Amiben az APO nem jo, ez abban is jo maszk nelkul. Meg jo seeing eseten abban is jobb maszk nelkul, amiben az APO jo.
-
kovisoft
őstag
válasz
Oppenheimer #4240 üzenetére
Kérdésem mondjuk nem volt egy sem.
Szférikus aberráció nem lesz, ha rendes paraboloid a tükör, de a dizájnból következik a kómahiba, függetlenül attól, hogy látod-e vagy sem. Még az ideális paraboloid tükör is csak az optikai tengellyel párhuzamos fénnyalábokat tudja egy pontba összegyűjteni. A kómakorrektor meg hát oké, de egy APO-t nem attól hívunk APO-nak, mert még mögé kell tenni ilyen-olyan korrektorokat, amik majd kijavítják az objektív leképezési hibáit.
-
Oppenheimer
nagyúr
válasz
kovisoft #4239 üzenetére
Nem lattam komat se a kettoscsillagok nezesekor, se a Holdon, es valszeg a bolygokon se fogok.
De csak rossz seeing eseten van szukseg a maszkra, kifejezetten ezeknel az objektumoknal, egyeb esetben kell a fenenek a kis 13 centis apo.
Spherical aberrationt nagyon kerestem a csillagteszttel, de nem talaltam, a lambda/4-et siman hozza az optikam.
Amugy van komakorrekorom is
Egyeb kerdes?
-
kovisoft
őstag
válasz
Oppenheimer #4238 üzenetére
"Abbe's definition of apochromatism was the following. Apochromat: an objective corrected parfocally for three widely spaced wavelengths and corrected for spherical aberration and coma for two widely separated wavelengths."
"The modern definition of "apochromat" is the following: An objective in which the wave aberrations do not exceed 1/4 wave optical path difference (OPD) in the spectral range from C (6563A - red) to F (4861A - blue), while the g wavelength (4358A - violet) is 1/2 wave OPD or better, has three widely spaced zero color crossings and is corrected for coma." -
Oppenheimer
nagyúr
Tegnap kiprobaltam a 12.5 cm atmeroju off-axis maszkomat.
350x nagyitason jott ki igazan az elonye a 4.7mm-es 82 fokos ES okularral. Hold nagyon eles volt maszkkal es ezzel az okularral, a maszk nelkul meg nem tudtam elesre allitani a fokuszt.
Kettoscsillagok bontasaban ezzel az okularral hatarozottan segitett.De 275x-en 6mm-es Orthoval is jo volt. Mondjuk az jo volt maszk nelkul is. Rigelt az Ortho kivaloan bontja maszkkal es maszk nelkul is. Az erdekes hogy maszk nelkul kicsit jobban latszik a B csillag, mert annyira hallvany, hogy jot tesz neki a plusz apertura.
Castort is nagyon jol bontotta a tavcso. Maszkkal tueles kicsi pontocskak, kozottuk hatalmas fekete urrel. Maszk nelkul mar nem emlekszem, de ugy is jo volt.
Az igazi probaja a maszknak majd a Sirius lesz, esetleg ha jo seeing lesz, es nem muanyagot egetnek a szomszedban. Mire a Sirius feljott volna, beborult az ido.
Vegso soron tenyleg egyben egy 12.5cm-es APO is a 35-os Dobson. Nagyon orulok neki hogy ilyen sokretu az eszkoz.
Legkozelebb nem tudom mikor fogok eszlelni, mert azt hiszem lagyekservem lett a nehez cuccok pakolgatasatol.
Hetfon megyek sebeszetre, remelem hamar megmutenek, es akkor az aprilis eleji Messier-maratonrol nem maradok le.
-
Oppenheimer
nagyúr
Milyen hajszárítót szoktak használni para eltávolítására optikáról? Mindenkinél van 230-as forrás a réten? Nekem 12 voltos aksim van. Ha kell, tudok szivargyújtós anyás vezetéket fabrikálni hozzá.
Meg is válaszoltam magamnak, köszi.
-
koanla
aktív tag
válasz
popey37 #4234 üzenetére
Tudom, ez nem feltétlen segít az állapotodon, de az imént "szöktem ki" a garázsba és cűgöltem ki a távcsövet; este ki szeretnék kukkantani. Itt is ragyogó szép idő volt egész nap. Bár ahogy így rápillantottam a Holdra, eléggé fodrozódott, szóval a légkör nem feltétlen nyugodt, hiába tiszta.
-
koanla
aktív tag
Picit régi hozzászólás, de mostanra értem oda, hogy tudtam végezni egy "kis" elemzést és a saját távcsövem adataival kiszámoltam, hogy a 24/68-as okulár nálam 1,632-es valós FOV-ot ad. Aztán fogtam az összes, az egyik nagy boltnál található okulár adatait és bevágtam egy jó nagy excelbe.
És valóban, a fenti határérték és azalatti valós FOV-ot adó okulárok túlnyomórészt 1,25"-esek - kivéve a 28mm-es APEX-et, a 19mm-es Celestron Luminost, a 17mm-es TeleVue Naglert és a 100 fokos Explore Scientific háromdarabos sorát. Valamint természetesen azon - jellemzően bazi drága! - okulárokat, amelyek mindkét kihuzatmérettel kompatibilisek (APM/Lunt, Baader Hyperion és Morpheus, valamint a TeleVue Ethos sorozat).
Hajlamos vagyok azt gondolni, hogy az APEX, a Luminos és a 100 fokos ES esetében ez inkább sorozatbeliségből fakadhat: inkább sztenderdizálhattak; míg a Nagler valamiért picit a kiszámolt valós FOV alatt vált kihuzatméretet (1,394 az adott érték az én esetemben. A sorban következő Nagler már 22mm-es, azzal 1,804 valós FOV). Utóbbinál még tök érdekes, hogy az Ethos sorozatnál viszont mégis 1,7 a váltópont, ugyanis a 17 és a 22mm-es okulár már kizárólag 2"-es méretben létezik. Szóval fura, hogy a 17mm-es Nagler miért nem maradt 1,25"-en.Természetesen szűrtem fordított irányra is, ott pedig az jött ki, hogy valóban vagy kizárólag 2" vagy mindkét kihuzatméretet támogató okulárok maradtak fenn.
Kivételek persze így is voltak: a 32 és 40mm-es Plössl-ök 1,664, illetve 1,68-ra jöttek ki rendre. Illetve a GSO-k szintén 32 és 40mm-ese járt hasonlóan, viszont annál a 40mm-es 1,8-ra jött ki.A 40mm-es GSO miatt aztán leszűrtem az 1,8 valós FOV fölöttiekre is és ott már egy darab 1,25"-es okulárt sem találtam (konkrétan 1,804 a legelső ilyen értékkel bíró okulár esetében).
Fentiek alapján azt lehet mondani, hogy a határeset Ethos, illetve a Plössl-ök valóban 1,7 körülire adnák ki a váltópontot. De ami ettől beszédesebb, az mégis az utolsó szűrés, amelynél 1,8 fölötti valós FOV fölött bizony már nem volt 1,25"-os kihuzat, de még olyat sem találtam, amely mindkét mérettel kompatibilis lenne. Szóval a valós váltópont inkább ez lehet és ez alatt picivel még megy vagy mindkét kihuzat méret, vagy csak az 1,25". -
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #4222 üzenetére
Nem gyenge! Megérte.
Nekem külön tetszik, hogy lágy a kép, nagyobb a dinamika. Utómunkával így többet ki lehet hozni egy-egy képből.
Több, mint egy hete megcsináltam a maszkodat. Ha tudom, hogy itthon vagy, megsürgettem volna magam és elküldtem volna. (Egyébként is tervben a küldés, de hétvégéket is telibe nyomtam melóval, szóval fontossági sorrendben megyek.)
-
sza.sa
tag
Szombat este nekem is sikerült végre kipróbálnom a Popey37-től vett SW 72ED távcsövet. Először okulárokkal néztem meg (Apex 28mm, Hyperion 17mm és 5mm). M42, Plejádok, Androméda, Hold voltak a célpontok. Tetszik, plána az hogy kompakt és nem kellett jusztírozni
De egy darabig próbálkozni kellett, hogy melyik okuláral milyen adapterrel tudok fókuszt kapni. Sajna fotózni nem nagyon volt időm, mert főképp az ismerősök is nézelődtek. Mire elmentek a vendégek már, nekem se volt átrendezkedni fotózásra. Meg az Orion köd lett volna a cél, de az addigra a fák takarásába került. Így csak 30s-es fotót tudtam lőni, vezetés nélkül. -
popey37
addikt
válasz
Oppenheimer #4227 üzenetére
most ott vagy? és meddig leszel lent?
-
popey37
addikt
válasz
Oppenheimer #4225 üzenetére
itt olyan fos az idő. éjjel még esett is.
-
koanla
aktív tag
válasz
Oppenheimer #4220 üzenetére
Nekem a mostaniban is csak egy szürke paszomány - már amikor rátalálok!
Fontolgatom, hogy nézek valami sötétebb helyet a környéken, de inkább tavasz felé; hátha addigra ügyesedem kicsit, hogy értelme is legyen kivonulni, meg talán enyhébbek lesznek már az esték is. Hátránya a későbbi sötétedés persze... -
popey37
addikt
egy közös észlelés ma vagy holnap?
szerdán már indulnom kell. -
Oppenheimer
nagyúr
válasz
Cray Tyler #4219 üzenetére
Ég és föld a különbség az ilyen halvány objektumoknál. Én Budapesten rá se néztem még az Andromédára, úgyhogy nem tudom milyen lehet.
De a helyeken ahova járok, 2 porsáv is látszik belőle a távcsőben.
Az Androméda magja elég fényes, szóval gondolom hogy azt látod a ház előtt. Én ház előtt nem szoktam, csak ritkán Holdat, vagy legutóbb okulárokat próbálni.
Egyéb galaxisokról nem is beszélhetünk, azok városban elérhetetlenek, várostól 30km-re meg elkezdenek felbukkanni.
-
válasz
Oppenheimer #4216 üzenetére
A kunpeszéri rét az első desztinációm lesz, amint meglesz végre a jogsim. Mennyire para autóval megközelíteni?
Illetve, mivel én ugye eddig csak városban észleltem, és Te is szoktál a ház előtt észlelni, így kérdezném: hogy írnád le a különbséget a két észlelőhely között (kunperszéri rét VS ház előtt Budapesten)?
Értem ez alatt, hogy pl nekem itt az Andromeda csak egy halvány folt, és ott kint majd milyen lesz? -
koanla
aktív tag
válasz
Oppenheimer #4216 üzenetére
Szerintem meg direkt jó, hogy hosszan írod az élményeket, jó volt olvasni. Különösen az okuláros részt, de nekem a tájékozódós is inspiráló volt.
Tegnap én is tettem egy nagy túrát az udvaromra és 18:00-20:00 között voltam kinn. Valóban jó volt az ég, Plejádok, Orion, Hold megvolt. Aztán csak pásztáztam csak úgy és találtam mindenféle dolgokat (két vagy három nyílthalmazt, meg szerintem egy galaxist, de utóbbi annyira halvány volt, hogy kis nagyításon semmi részletet nem hozott, mikor meg feljebb mentem, akkor meg a fényerő csökkent le túlságosan), amik biztosan Messier-objektumok, de nem sikerült azonosítani egyiket sem. Az M1-et akartam megkeresni (csak manuális lehetőségem van - és még egy jó darabig marad is így), de valahogy nem nagyon adta.
Mindenesetre jó volt kimenni, mert már vagy egy hete nem lehetett és - bár fel kellett öltözni még annak dacára is, hogy nem volt még akkor fagypont alatt a hőmérséklet - , de a végére azért még kesztyűben is átfagyott a kiskezem.
-
Oppenheimer
nagyúr
Tegnap 2 hónap kihagyás után végre újra észleltem a 355-ös Dosbonnal. Barátnőmmel a Kunpeszéri kiserdő melletti rétre mentünk.
Kicsaptam a TEPP-et, már tök gyorsan pólusra tudok állni vele. Mivel nem fotózom, elég annyi pontosság, hogy iránytű appal beállítom észak felé és a vízszintezőjével vízszintbe hozom. Ez az egész megvan 10 perc alatt kb.
Utána rá a zsámoly, a közepén lévő csavart kicserélve tudom rögzíteni a TEPP-hez.
Zsámolyra a tubus, és kész is van a setupolás java. Innentől már csak a körítés van hátra, de addig a ventilátorok lehűtik a főtükröt.Ami mindig meglep hogy a segédtükröm kollimációja egyszerűen sosem romlik el. Pedig nagyon sokat szállítom a kocsiban, ráadásul flextube design, azt gondoltam volna hogy gyakrabban hozzá fogok nyúlni.
Olvasgattam star testingről ebben a 2 hónap üresjáratban, egyáltalán nem mondanám, hogy értek hozzá, de nagyon tetszett amit láttam.
Új okulárok: APM HDC 100° 20mm és 9mm:
Olyan jól korrigáltak hogy kómakorrektorra nem is volt szükség. Ez alá már nem fogom adni, lenyűgöző.Az éjjel első felében a transparency szerintem kimagaslóan jó volt, a seeing meg átlag feletti.
Bár a Hold még fenn volt, de az Orion ködöt még nem láttam ilyen szépnek. Érdekes módon most filter nélkül jobb volt mint O3-al.Sajnos off-axis maszkom még nincs. Tegnap szereztem kartonpapírt, és a csillagos ég alatt nekiálltam sniccerrel megcsinálni. A kör forma meg is lett, de a belső kört nem tudtam volna szépen kivágni ilyen körülmények között, ezért itt félbehagytam.
Kettőscsillagok:
- Először a polarist néztem meg, simán látszott a halvány társa.
- Következett a Rigel. Durva hogy milyen közel van mellette a halvány társa. Viszont gyönyörűen szeparálva volt, látszott a fekete égbolt a két tag között.
- Nagyon elégedett voltam, és felbátorodtam. A Siriust is megpróbáltam bezsákolni. Olvastam próbálkozásokról az mcse fb csopiban, valaki hasonló méretű távcsővel és hyperion okulárral próbálkozott. Hát nekem se jött össze.Annyira fényes a Sirius és annyira közel van hozzá a haverja... Jól jött volna az off-axis maszk, mert úgy éreztem benne volt az estében a lehetőség.
Tavaly a barátnőm "fedezte fel" számunkra a Pleádokat, tegnap éjjel meg a beehive clusterrel csinálta ezt. 😆 Mondtam neki hogy kirakhatja LinkedInre hogy open cluster expert.
M36-M37-M38 környezete gyönyörű. Nem csak ez a 3 nyílt halmaz van ott egymáshoz közel, hanem egy csomó NGC és más katalógusbeli nyílthalmaz is látszik, plusz egy csomó ködösség is. Nagyon tetszett ez a terület.
Este 10 vagy 11 után elkedzett mindenen kicsapódni a dér vagy mi a szarnak hívják. A binokulár mintha jéggé fagyott volna, és az okulárok se bírták. :( Ez ellen majd kezdenem kell valamit. Ekkor kezdtük volna nézni az M81-82-t meg más galaxisokat, de sajnos ez meghiúsult. Így is remek este volt.
Egész éjjel manuálisan kerestem a dolgokat. Még az Uránuszt is sikerült megtalálni. Kezdem olyan jól kiismerni az eget, hogy egyszerűbb manuálisan mint a Starsense Explorert használva. Tegnap este fel se raktam a távcsőre. Legközelebb akkor fogom csak használni, ha valami tényleg nagyon nehéz célpontot keresek.
Bocs a hossz miatt.
De olyan jó volt végre ég alatt lenni.
-
válasz
Oppenheimer #4214 üzenetére
0,99 az derék
-
Oppenheimer
nagyúr
Hu ennek az Obsession teleszkopnak eleg durva tukre van: meres.
Ha lesz obszervatoriumum, biztos egy 22"-es vagy 25"-es Obsession lesz benne -
szoja
tag
válasz
frango13 #4207 üzenetére
Szerintem nem kellene ennyire leírni, de azt szinte biztosra ki lehet jelenteni, hogy az észlelt jelenség a légkörben volt és nem a világűrben. Tavaly láttam hasonlót szabad szemmel, igaz, az csak egy pontszerű nagyon fényes pötty volt. Most a téli hideg miatt a négy halványabb pöttyöt okozhatták a levegőben lévő fagyott jégkristályok is a fényes objektum körül. Na de vissza a tavalyi hasonló objektumomra. Hosszan észeltem, lassan haladt tőlem távolodva, ezért volt időm felállítani a távcsövemet és azzal is megnézni. Egy ballon volt, valószínűleg meteorológiai. Számomra furcsa formájú, nem kerek, hanem egyértelműen egy függőleges hasáb. Fényes fémszerű felülete volt, azon csillant meg olyan erősen a lemenő nap fénye. Viszonylag hosszan lehetett szabad szemmel is lehetett látni, utána eltűnt. Elég valószínű, hogy ez is valami hasonló volt.
-
popey37
addikt
az mgen-re kaptam egy kihagyhatatlan ajánlatot: 70k.
szerintem megcsipte valami bogár a tagot. -
4580693
senior tag
válasz
5150head #4210 üzenetére
Tycho majdnem másfél évig meg tudta szabad szemmel figyelni a szupernóváját, fél évig a nappali égen is.
Hogy mit látott a kolléga, azt mi nem tudjuk, mert nem láttuk. Sokszor van olyan, hogy lát valamit az ember, aztán utólag már olyanra is emlékszik, ami nem volt ott, vagy nem történt meg. Van ennek a jelenségnek rendes pszichológiai neve is.A második felvetésed a meteorral kapcsolatban még lehet is, amikor egy pontmeteort vesz észre, ami több darabra esik szét, elképzelhető.
-
5150head
senior tag
válasz
Oppenheimer #4209 üzenetére
1. Igen, de a maximum fényesség pár napig áll fent ha jól emlékszem és utána folyamatosan halványul és ezzel együtt a spektruma is változik. Nappali égen akkor se 5-6 mp-ig látta volna, szóval igazad van.
2. Ez így van, ezért is írtam, h lotto 5-ös kategória, és már valószínűleg tudnánk róla. -
5150head
senior tag
Mondjuk így elgondolkodva, akár szupernova is lehetett. Persze erre nagyon kicsi az esély, de az ilyen felvillanások is előfordulnak és nagyon szerencsésnek kell lenni hozzá hogy az ember pont meglássa. Nappali égen kb lotto 5-ös kategória, de ez megmagyarázná a halványulást és a "mozdulatlanságot" Ha tudnánk pontos koordinátát esetleg utána lehetne nézni.
Aztán a felvillanás fényét megtöri a légkör és ilyen formát "rajzol" ki. Ha ez volt tuti hallunk róla
Esetleg tűzgömb, aminek az irányvektora pont a megfigyelő felé mutatott. (így mozdulatlannak látszott és az is felvillanásnak látszik) de erre is nagyon kicsi az esély.
Elég sok reális magyarázat van rá. -
kovisoft
őstag
válasz
popey37 #4202 üzenetére
Nem hiszem, hogy fantázia lenne, inkább csak nem pontos a megfigyelés és a leírás, ebből kifolyólag a csatolt ábra sem (ami ugye nem egy fotó, csak egy rajz). Valószínűleg tényleg látott valamit, de a leírása alapján csak találgatni tudunk, és nem is valószínű, hogy köze lenne a csillagászathoz, inkább valami földi vagy légköri eredetű dolog lehetett. Biztosan ennek is van logikus magyarázata, de nem hiszem, hogy ennyiből rá tudnánk jönni, hogy pontosan mi volt.
-
popey37
addikt
válasz
Oppenheimer #4198 üzenetére
ne veszekedjünk már baromságon.
itt mindenki amatőrcsillagász és teljesen tisztában van vele, hogy a képen látható valami csak fantázia.
láttam már sok mindent a közel 15 év csillagászkodás alatt: gömbvillámot, műholdakat meg mindenfélét, mindnek volt logikus magyarázata.
a képen látható dolognak viszont nincs, ha valóság lenne, más is látta volna, de sehol sem emliti meg senki, kizárt dolognak tartom, hogy csak egy ember látta.
Cray-nak igaza van, néha megjelenik egy egy tag valami eszement dologgal, mi meg összevitatkozunk a semmin miatta.
el kell engedni és kész. -
válasz
Oppenheimer #4198 üzenetére
Az én habitusom szerint a fasznak kell a kvalitásaimra célozgatni csak mert nem rohant mindenki akadémiai értekezést tartani a kérdésről. Csípős megjegyzést tett, ne lepődjön meg egy csípős válaszon. De értelek, látod, belátó vagyok
Új hozzászólás Aktív témák
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Honda topik
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Azonnali informatikai kérdések órája
- CURVE - "All your cards in one." Minden bankkártyád egyben.
- Milyen okostelefont vegyek?
- One mobilszolgáltatások
- Formula-1 humoros
- Linux kezdőknek
- További aktív témák...
- Cisco Catalyst C1000-48T-4G-L 48xRJ45 4xSFP switch, CISCO refurbished
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H510M i5 11400F 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT Rampage SHIVA Zalman 600W
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- GYÁRI TÖLTŐK DELL LENOVO HP FUJITSU TOSHIBA Macbook---------- Budapest,/MPL/Foxpost
- Lenovo ThinkBook 14 G2 - 14"FHD IPS - i5-1135G7 - 12GB - 256GB SSD - Win11
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest